Domáca “výroba” bio vitamínov, enzýmov, minerálov a bielkovín

“Klíčky – zelenina, ktorá vyrastie v akomkoľvek podnebí, svojou nutričnou hodnotou sa vyrovná mäsu, dozreje behom troch až piatich dní, pestovať ju možno v ktorúkoľvek ročnú dobu, nevyžaduje pôdu ani slnečné lúče, svojím obsahom vitamínu C môže súperiť s rajčinami, jej prípravou nevznikne žiadny odpad a ak ju varíme, spotrebujeme minimum plynu či elektrickej energie…”

Takto sa raz na adresu naklíčených sójových bôbov vyslovil profesor Clive McCay, zaoberajúci sa výživou na Cornellovej univerzite, ktorý ešte na záver dodal, že sa jedná o takmer dokonalú potravinu.

Záhradkárstvo v zaváraninovom pohári

Klíčiace semená a zrná pestované v zaváraninovom pohári na kuchynskom okne alebo vo vzdušnej komore sú tým najbohatším zdrojom prírodne sa vyskytujúcich vitamínov, ktorý poznáme. Z jedinej lyžice semien lucerny vyrastie približne kilogram klíčkov. Medzi bežné semená, ktoré sa používajú k nakličovaniu, patrí lucerna, grécke seno, mungo fazuľa, aduki fazuľa, z obilnín pšenica, jačmeň a ovos, ďalej šošovica, horčičné semienko, sezamové semienko, slnečnica, dyňa a sójové bôby.

Vďaka tomu, že obsahujú množstvo dobre vyvážených aminokyselín, mastných kyselín, prírodných cukrov a minerálov a za predpokladu, že ich konzumujeme niekoľko druhov spolu, môžu nás klíčky už samy o sebe udržať pri živote. Sú taktiež tou najlacnejšou formou potravy okolo nás. Jeden americký nadšenec spočítal, že pokiaľ bude jeho diéta pozostávať iba z klíčkov, bude ho to stáť iba 25 centov denne. V dobe, kedy sa väčšina zeleniny a ovocia pestuje v umelo prihnojovanej pôde a ošetruje sa rôznymi hormónmi, DDT, fungicídmi, insekticídmi a ďalšími chemikáliami vrátane prísad konzervárenského a spracovateľského priemyslu, podomácky pestované klíčky nám ponúkajú pravé požehnanie – pokrmy čerstvé, neznečistené a ku konzumácii pripravené behom niekoľkých minút.

Klíčky sú v mnohom výborným kompromisom medzi poľnohospodárstvom a zmýšľaním ľudí konca dvadsiateho storočia. Jediné, čo človek potrebuje, je zaváraninový pohár, trocha čerstvej vody a hrsť semien či zrna a v priebehu troch až piatich dní má k dispozícii podivuhodný miniles lahodnej živinovej “bomby”. Presne taký je totiž svet klíčkov.

Pritom sa nejedná o žiadny posledný výstrelok módy alebo výmysel potravinových snobov. Klíčky, ako vysoko kvalitná potravina, boli známe už pred 5000 rokmi. Zmienku o nich nájdete v čínskych rukopisoch z roku 2939 pred Kristom. Szekely, spoluzakladateľ Medzinárodnej biogénnej spoločnosti, našiel odkazy na klíčky v dokumentoch, ktoré boli napísané v dobách Ježišových. Naklíčené semená tvoria dôležitú časť diéty ľudí žijúcich vo vysokohorských oblastiach Hunzy v Himalájach a dožívajúcich sa dlhovekosti. Ku koncu 18. storočia Charles Curtis, chirurg Britského kráľovského námorníctva, zaznamenal skutočnosť, že naklíčené semená by mohli byť použiteľné ako vhodná prevencia skorbutu, zatiaľ čo tie isté semená, ale nenaklíčené, sa žiadnymi podobnými vlastnosťami nevyznačujú. Pretože keď semená začínajú klíčiť, deje sa s nimi niečo veľmi neobyčajné.

Drobné dynamá

Semeno je uzamknutou pokladnicou skrytej energie vo forme bielkovín, tukov, uhľohydrátov, vitamínov a minerálov. Akonáhle nasaje trochu vody, dejú sa s ním pozoruhodné veci. Enzýmy, ktoré v ňom dovtedy odpočívali, zahajujú svoju aktivitu; začínajú rozkladať uskladnený škrob na jednoduché cukry – glukózu a fruktózu, štiepia dlhé reťazce bielkovinových molekúl na voľné aminokyseliny a premieňajú nasýtené tuky na voľné mastné kyseliny. Niektoré semená konzumované v nenaklíčenom stave môžu spôsobiť nadúvanie, práve naklíčením však tieto tendencie prudko znížime. Aktivita enzýmov v rastlinách nie je už nikdy tak intenzívna, ako počas najrannejšieho štádia klíčenia semien. Lekári, ktorí využívajú čerstvo naklíčené semená ako súčasť liečebných kúr, tvrdia, že je to práve vysoká úroveň aktivity enzýmov, ktoré povzbudzujú naše vlastné enzýmy k väčším výkonom. Klíčky pôsobia pred započatím tráviaceho procesu, takže ich živinová účinnosť je niekoľkonásobne vyššia než u semien, z ktorých vzišli.

Experimenty ukazujú, že pri klíčení sa zvyšuje tiež hladina bielkovín a s ďalším vzrastom sa mení aj pomer esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, čím telu poskytujeme práve tie kyseliny, ktoré potrebuje najviac.

Pri klíčení semien sa tiež neobyčajne zvyšuje obsah vitamínov. Napríklad množstvo vitamínu B2 obsiahnuté v ovse sa takmer okamžite zvyšuje až o 1300 percent! V okamihu, keď na povrch prerážajú prvé uzučké zelené lístky, obsahuje ovos tohto vitamínu už o 2000 percent viac, ako semienko v kľude. Dramaticky stúpa tiež podiel ostatných vitamínov: biotin (vitamín H) o 50 %, kyselina pantothenová (B5) o 200 %, pyridoxin (B6) o 500 % a kyselina listová o 600 %. Množstvo vitamínu C sa počas troch dní po naklíčení sójových bôbov znásobuje až päťkrát. Naklíčené sójové bôby sú v skutočnosti také bohaté na vitamín C, že na pokrytie odporúčanej dennej dávky dospelej osoby ich stačí iba jedna polievková lyžica. Posúďte sami, kde inde v prírode by ste našli takú vysokú kvalitu živín za takú nízku cenu?

Klíčky – pripravte si sami

Doma naklíčené semená, obilniny a fazule sú zrejme najčistejšími potravinami a najbohatšími zdrojmi enzýmov podporujúcimi trávenie. K ich príprave nemusíte behať po obchodoch a zháňať špeciálne vybavenie. Všetko, čo k tomu potrebujete, je teplé miesto – vzdušná skrinka či polica v blízkosti radiátora – kam môžete ukladať podnosy, zaváraninové poháre a nádoby.

Klíčenie je najlepším spôsobom, ako ukázať deťom, že najzdravšie potraviny sú tie, ktoré vznikajú prirodzeným procesom, a nie tie, ktoré hádžeme do košíkov z regálov alebo chladiacich boxov v obchodných domoch.

Ako nakličujeme

Klíčky môže pestovať ktokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Na vytvorenie vlastnej nakličovacej továrne človek potrebuje len niekoľko zaváraninových pohárov, kvalitnú pitnú vodu, čerstvé semená, fazule a obilniny a neveľký priestor. Improvizovanými “klíčiarňami” môže byť čokoľvek, počínajúc plastovými miskami až po polyetylénové vrecká, avšak najvhodnejšie zo všetkého sú zaváraninové poháre so širokým hrdlom. Niektorí ľudia prikrývajú poháre úhľadným plátnom alebo bavlnenou gázou, po obvode zaistenou gumičkou. Je možné použiť aj poháre s viečkom na závit, pričom jeho vrch odstrihneme a týmto krúžkom plátno zaistíme. Najjednoduchšie je však prikryť pohár utierkou, aby sa doňho nedostal prach či hmyz.

Predpokladajme, že budete nakličovať fazuľu mungo – aj keď postup je obdobný u väčšiny strukovín, semien a zrna. Skôr než začnete, musíme vám pripomenúť, že z hrste semien, fazule či zrna získate približne osem hrstí klíčkov.

Postup je nasledujúci:

Nasypte fazule do väčšieho sita, vyberte kamienky a rozpolené či inak poškodené fazuľky a zvyšok dôkladne prepláchnite pod tečúcou vodou.

Takto opláchnuté fazule vysypte do zaváraninového pohára a zalejte niekoľkými centimetrami vody (aj keď umývanie mohlo prebiehať pod tečúcou vodou, počas počiatočného namáčania absorbujú fazule značné množstvo vody, ktorá oživuje “spiace” enzýmy, preto je najlepšie použiť vodu filtrovanú, pramenitú alebo kupovanú – voda z kohútika obsahuje príliš veľa chlóru, ktorý klíčenie spomaľuje).

Ponechajte fazule namočené najlepšie počas noci alebo približne 15 hodín, a to na teplom mieste (čas namáčania sa mení v závislosti od druhu semien, ktoré plánujete naklíčiť).

Po uplynutí tejto doby všetku vodu zlejte. Pokiaľ v pohári žiadna neostala, znamená to, že fazule sú ešte smädné a vtedy je potrebné im doliať ešte trochu vodu a nechať ich ešte nejaký čas namočené. Voda, v ktorej semená namáčame, sa dobre hodí na zalievanie izbových rastlín, nevylievajte ju preto do drezu. Piť by sa však táto voda nemala – je totiž plná fytátov, ktoré síce ochraňujú rastlinný zárodok pred napadnutím mikróbmi žijúcimi v pôde, avšak tie isté fytáty narušujú aj určité biologické pochody v ľudskom organizme.

Po zliatí vody fazule dôkladne prepláchnite – buď ich vysypte do sita, alebo celý pohár aj s viečkom z gázy strčte pod tečúcu vodu a po naplnení niekoľkokrát prevráťte. Po prepláchnutí by sa mali fazule nechať dobre odkvapkať, pretože nadbytok vody môže byť v tejto fáze príčinou ich plesnivenia. Preplachovanie opakujeme každé ráno a večer. Pokiaľ je izbová teplota vyššia, fazule budú pravdepodobne potrebovať preplachovať aj viackrát.

Medzi jednotlivým prepieraním nechajte pohár s fazuľami na teplom mieste. Klíčky rašia najlepšie v tme a pri teplote okolo 21 °C.

Približne po 3 – 5 dňoch by mali byť klíčky dostatočne vyvinuté, aby boli pripravené na trochu svetla a slnečných lúčov. Pohár položte na okennú parapetu, udržujte ich ale stále vlhké (výborne sa k tomu hodí sprej na kropenie izbových rastlín). V tejto fáze však musíte dávať pozor, aby nebolo slniečka príliš a fazuľky sa neupražili.

Po niekoľkých hodinách slnečného svitu by mali byť klíčky pripravené ku konzumácii. Optimálne množstvo vitamínov by mali mať 50 – 96 hodín po začatí klíčenia. Spotrebovávajú sa buď okamžite (predtým ich ešte raz prepláchneme), alebo sa môžu skladovať v chladničke vo vzduchotesných nádobách či v zatavených mikroténových vreckách. Niektorým ľuďom nechutia šupky – práve šupky fazule mungo majú trochu nahorklú chuť. Zbavíme sa ich tak, že klíčky nasypeme do misky, nalejeme na ne vodu a opatrne ich zamiešame – šupky by sa mali od klíčkov oddeliť a vyplávať na hladinu. Nám osobne však táto nahorklá chuť nevadí. Ak sa totiž zbavíte šupiek, zbavujete sa aj vynikajúceho zdroja vlákniny.

Doba
namáčania
6-8 hod.
Množstvo
suchých
semien pre
získanie
1 litra
klíčkov
Možnosť
konzumácie
za
Dĺžka
klíčkov
PostrehyPoznámky
Horčica
(bez potreby
namáčania)
1/4 P4-5 dní2,5 cmSemienka horčice možno nakličovať na rovnomerne navlhčených papierových servítkach (minimálne po dobu 1 týždňa); narastené klíčky odstrihneme nožnicami a pridávame do šalátov.Horčica je známa ako
prostriedok vyvolávajúci
povrchové dráždenie a
prinášajúci tak úľavu
pri vážnych chorobách.
Senovka Grécka1/2 P3-4 dni1 cm
Má trochu silnejšiu “kari” príchuť. Najlepšie je v kombinácii s inými klíčkami.
Má sa za to, že napomáha
poteniu a teda aj vylučovaniu
toxínov z tela.
Reďkovka
(bez potreby
namáčania)
1/4 P
4-5 dní2,5 cmChutia presne ako dospelé reďkovky! Ich štipľavá
príchuť sa obzvlášť hodí na prípravu pikantných
zálievok alebo v kombinácii s ostatnými klíčkami do
zeleninových šalátov.
Reďkovka je obzvlášť dobrá
na prečistenie a hojenie slizníc.
Sezamové
semienko
1/2 P1-2 dniako
samotné
semienko
Ak sa nechajú nakličovať dlhšie ako 48 hodín,
stávajú sa dosť horkými.
Semienko je vďaka krátkemu
klíčeniu lepšie stráviteľné a
jeho živiny (množstvo
vápnika a vitamínu E) sú
dostupnejšie pre telesné
ústrojenstvo.
Lucerna3-4 L5-6 dní3,5 cmChutí vynikajúco – sú to jedny z našich najobľúbenejších klíčkov!
Obzvlášť chutné sú po dni strávenom na slnku.
Občas sa na ňu nazerá ako
na “otca všetkých potravín”.
Lucerna patrí k živinovo
najbohatším a najzásaditejším
potravinám. Je cenným zdrojom organických vitamínov a minerálov. Korienky dospelej rastliny prenikajú zemou do hĺbky 9 – 30 m.
Cícer2 P3-4 dni
2,5 cmK potrebnému nabobtnaniu môže doba
namáčania trvať  až 18 hodín. Počas tejto doby
by sa mala voda dvakrát vymeniť.
Cícer je cenným zdrojom
bielkovín, mal by teda pomôcť
pribrať ľuďom s podváhou.
Šošovica
1 P3-5 dní
0,5 –
2,5 cm
Skúste naklíčiť všetky možné druhy šošovice
– červenú, hnedú, čínsku, zelenú. Veľmi chutné sú  už po troch dňoch klíčenia, záleží však na individuálnych chutiach každého z nás.
Šošovica patrí k hlavnej potravine na celom svete – spolu s ryžou a obilninami je
kompletným zdrojom bielkovín.
Fazuľa
aduki

1,5 P
3-5 dní2,5 –
3,5 cm
Majú orechovo “strukovinovú” arómu.Obzvlášť dobrá na riadnu
činnosť ľadvín.
Fazuľa
mungo

1 P3-5 dní1-5 cmNamáčať sa musí aspoň 18 hodín. Pre získanie sladkých klíčkov ponechajte pohár v úplnej tme. Ak chcete, aby vám vyrástli krásne dlhé a rovné klíčky, ako sa to darí Číňanom, nechajte fazuľu klíčiť v jednej vrstve na menšom plechu a položte na ne polyetylénový sáčok naplnený vodou a zaviazaný (klíčky porastú pozdĺžne a nebudú sa krútiť).Fazuľa mungo patrí k
najobľúbenejším a najľahšie
pestovaným klíčkom.
Slnečnicové
semienka
4 P1-2 dniAko
samotné
semienko
Môžu sa pestovať pre krásne zelené lístky. Na prebudenie enzýmov k činnosti úplne postačí, ak ich dáte namočiť a potom ponecháte klíčiť iba jeden deň. Slnečnicové semienka sa nešetrným zaobchádzaním ľahko poškodzujú, malo by sa preto s nimi zaobchádzať opatrne.Znamenitá potravina – zásobí celé telo hodnotnými živinami.
Sójové
bôby
1 P3-5 dní
3,5 cmPotrebujú byť namočené po celých 24 hodín, pričom by sa mala voda pravidelne vymieňať, aby sa tak predišlo ich kvaseniu. Pred namáčaním sóju riadne preberte a odstráňte poškodené bôby, ktoré vy aj tak nevyklíčili.Bohaté na bielkoviny.
Existujú záznamy o tom, že sa sójové bôby pestovali už 3000 rokov p.n.l.
Žito2 P2-3 dniRovnakoMá výbornú výraznú chuť.Obzvlášť vhodný pre zoslabnutých a pochudnutých ľudí.
Ovos
(iba 5-8 hodín)
2 P3-4 dniRovnakoK nakličovaniu sú potrebné celé ovsené zrná alebo ovsené krúpy.Ovos rovnako ako pšenica, žito a ostatné obilniny po naklíčení už takmer nezalepuje
črevá.
Proso
(iba 5-8 hodín)
2 P3-4 dníRovnakoProso musí byť nelúpané.
Jediné zrno, ktoré je bohaté na bielkoviny a zároveň ja aj alkalické.
Pšenica
2 P2-3 dniRovnakoSkvelé sladkasté klíčky, ktoré majú
bohaté využitie vrátane klíčkovej
vody.
Vynikajúci zdroj vitamínov skupiny B. Vodu z namáčania je možné okamžite piť alebo pridávať do polievok, zeleninových džúsov, alebo sa dá skvasiť.
L = polievková lyžica, P = pohár s objemom asi 200 ml

Šaláty z klíčkov

V tomto prípade sa nemusíte spoliehať na priazeň zeleninára alebo predajne so zdravou výživou, pretože väčšinu prímesí si môžete pestovať po celý rok sami. Akonáhle si postup nakličovania osvojíte, budete mať v zásobe vždy nejaké naklíčené semená alebo obilniny. Z ich bohatej zásoby živín a vitamínov potom budete môcť ťažiť a používať ich v mnohých pokrmoch vašej kuchyne po celý rok.
Aj keď klíčky možno pridávať takmer do každého šalátu, často si pripravujeme šaláty iba z klíčkov.

Sladký pšeničný šalát

Naklíčená pšenica zmiešaná s mrkvou má až prekvapivo sladkú chuť.
2 – 3 šálky pšeničných klíčkov, 2 nastrúhané mrkvy, sezamové semienka alebo syr tofu ako dekorácia.
Nastrúhanú mrkvu zmiešame s naklíčenou pšenicou a ozdobíme sezamovými semienkami alebo nadrobeným syrom tofu. Zálievka môže byť citrónová s trochou petržlenu alebo k zvýrazneniu sladkej chute s lyžičkou medu a hrozienkami.

Chrumkavý bielkovinový šalát

Naklíčená pšenica s cícerom (rovnako ako iné klíčkové kombinácie) dodajú telu všetky potrebné bielkoviny a všetkých 8 esenciálnych aminokyselín.
2 šálky pšeničných klíčkov, 1 šálka naklíčeného cíceru, 1 červená paprika, 2 jarné cibuľky, čerstvý petržlen.
Klíčky dobre premiešame a ozdobíme tenkými paprikovými prstencami. Do francúzskej zálievky primiešame na jemno nakrájanú jarnú cibuľku a petržlen a klíčky ňou zalejeme.
Arabi pripravujú šalát podobne, cícer však vynechávajú a používajú iba klíčky pšeničné, ku ktorým pridávajú nakrájanú jarnú cibuľku, petržlen a mätu a šalát polievajú citrónovou šťavou s olivovým olejom a cesnakom. Dekoratívne vyzerá šalát s plátkami rajčín a čiernymi olivami.

Klíčkový šalát na orientálny spôsob

Tento šalát je dobré pripravovať hodinu dve pred samotným podávaním. Ingrediencie tak vo vlastnej šťave zmäknú a nadobudnú výraznejšiu chuť.
2 šálky naklíčenej fazule mungo (dĺžky 5-7 cm), 2 šálky šampiónov (nakrájaných na tenko), 1 šálka bielej kapusty (natrhanej na drobné kúsky), zväzok potočnice alebo pažítky
Huby, klíčky a kapustu vzájomne premiešame, potom všetko nasypeme do plytkej nádoby a polejeme zálievkou pripravenou podľa nasledujúceho receptu:
2 lyžice olivového oleja, 2 lyžice sójovej omáčky “tamari“, 2 lyžice citrónovej šťavy a trochu nastrúhanej kôry, pár kvapiek octu, 2 lyžičky medu, 1/2 lyžičky na jemno nastrúhaného čerstvého zázvoru alebo 1/2 – 1 lyžičky zázvoru mletého. Šalát ozdobíme lístkami potočnice alebo nasekanou pažítkou.

Zdroj:  Ryzí energie, Susannah a Leslie Kenton, Votobia, 1995