Vitamín A – retinol, 3-dehydroretinol

Vitamín A hrá kľúčovú úlohu pri zrakovom vneme. Preto sa tiež nazýva retinol (vitamín A1). Chemicky ide o tetrapén. Druhú formu tvorí 3-dehydroretinol (vitamín A2). Je rozpustný v tukoch. Vitamíny A sa vyskytujú v živočíšnych produktoch v pomere asi 2:1, kým v rastlinách sa tvoria len vo forme provitamínov, prekurzorov retinolu, ktoré sa nazývajú karotenoidy. Z nich je najvýznamnejší beta-kartotén. V tele sa vyskytuje v rozličných formách nazývaných retinoidy. Telo ho získava čiastočne zo živočíšneho tuku, čiastočne sa vytvára v črevách z beta-karoténu. A ostatných karotenoidov zo zeleniny a ovocia. Ukladá sa v pečeni a v tukoch.

Vitamín A objavil E.V.M. Collum (1916), jeho štruktúru P.Karrer (1931). Názov retinol pochádza z latinského retina – sietnica.

Medzi jeho hlavné funkcie patria:

má kladný vplyv na normálny vývoj zrakových nervov
na normálnu stavbu buniek, normálny rast, tvorbu kostí, zubov, vlasov, pokožky a sliznice
zlepšovanie imunitného systému
chráni pred žalúdočnými vredmi
funguje ako antitoxidant
spomaľuje starnutie
významný pri liečení autoimunitných a degeneratívnych chorôb
normalizuje činnosť štítnej žľazy a pankreasu
Denná potreba

Odporúčaná denná dávka je 600 mcg pre ženy a 700 mcg pre mužov. K predávkovaniu môže dôjsť pri pravidelnej nadmernej konzumácii rybích tukov a pečene.

Príznaky pri nedostatku

Pri avitaminóze A sa prejavuje šeroslepota, mäknutie rohovky, zhrubnutie kože, tvorba akné. Spomaľuje sa rast detí, degenerujú reprodukčné orgány. Ďalšími príznakmi sú suchá pokožka, abscesy v ušiach, nespavosť, únava, reprodukčné ťažkosti, zápal vedľajších nosných dutín, časté prechladnutia, strata telesnej hmotnosti, tvorba obličkových kameňov, zápaly ďasien a iné.

U niektorých odborníkov prevláda názor, že nedostatok vitamínu A je vo vyspelých krajinách vzácny. Tento názor je nesprávny. Ak by tomu totiž tak bolo, neexistovalo by toľko chorôb, ktoré sú zapríčiňované jeho nedostatkom.

Príznaky nadbytku

Hypervitaminóza A môže byť toxická pre pečeň. Nemali by ho v nadmernom množstve brať ťarchavé ženy. Nebezpečné sú dávky nad 44 m.j. retinolu. Príznakmi predávkovania sú bolesti hlavy, nauzea, strata chuti do jedla, lúpanie kože, strata vlasov, v extrémnych prípadoch zväčšenie pečene a sleziny, poruchy videnia, kóma a smrť. Ďalšie príznaky sú: gastrointestinálne ťažkosti, svrbenie, bolesti kĺbov, praskanie pier a ústne kútiky.

Zdroj internet