Kvasené orechy

Kvasené orechy, sú jedna z najhodnotnejších potravín.

Hotové kvasené orechy
 • Čo budeme potrebovať na výrobu kvasených orechov:
  kvalitné lúpané orechy – vlašské orechy, mandle, lieskové orechy, kokosové orechy (dajú sa použiť aj para alebo kešu)
  probiotický prášok alebo inú štartovaciu kultúru s lactobacilmi (ak nezoženiete prášok, dá sa použiť aj namočená špaldová pšenica na 24h do vody. Túto vodu použijeme)
  mixér a misku
  voda
 • Postup prípravy kvasených orechov
  orechy namočíme na 8h prípadne aj viac, vodu je dobré meniť aspoň po 8 hodinách (kokos namáčať nemusíme)
  orechy rozmixujeme s trochou vody a štartovaciou kultúrou
  takúto zmes nalejeme do misky a necháme pracovať (kvasiť) 8-16 hodín v teple, prikryjeme utierkou
  môžu sa konzumovať, alebo skôr používať do smoothies a ďalších receptov
Postup pri výrobe kvasených orechov
 • Výsledný produkt môžeme skladovať v chladničke približne 2-5 dní, v závislosti na tom, aké a ako kvalitné orechy sme použili. Kokosový orech vydrží najdlhšie. (dá sa použiť aj sušený strúhaný kokos)
  Že máme produkt hotový spoznáme podľa jemne kyslej chuti a textúry produktu (bude sa podobať gelovitej a jemne poréznej)
Kvasené orechy čiastočne hotové
 • Ako štartovaciu kultúru môžeme použiť aj vodný kefír alebo kombuchu alebo predošlý jogurt a v krajnom prípade aj šťavu z kyslej kapusty – jednoducho všetko čo má v sebe probiotiká.
  Najviac použím probiotík “Lepicol”, ten má však jednu nevýhodu – obsahuje psyllium, ktoré vstrebáva veľmi veľa vody a kvasenie sa výrazne časovo natiahne niekedy až na 30 hodín.
 • Prečo konzumovať kvasené orechy?
  Namiesto ťažšie stráviteľných bielkovín a tukov z čerstvých orechov dostaneme “predtrávené” aminokyseliny a esenciálne mastné kyseliny, teda stavebné prvky, ktoré naše telo potrebuje nielen na rast svalovej hmoty a správnu funkciu mozgu.
  Sú plné prospešných baktérií, ktoré nám osídlia tráviacu sústavu a výrazne posilnia imunitu a trávenie. Pokiaľ môžete lepšie asimilovať živiny a efektívnejšie odstraňovať toxíny z tela, tak sa to prejaví v krátkej dobe na Vašom zdraví a celkovej energii.