Do mixéra alebo šľahača dajte 250 ml ľanového oleja, pridajte 450 g 10% tvarohu (alebo bryndze) a 4 polievkové lyžice (60 ml) medu. Mixujte a pridávajte len toľko plnotučného mlieka alebo vody, aby sa obsah dokonale zmiešal (osobne nepoužívam vodu ani mlieko, pridávam len ľanový olej). Päť minút mixovania stačí aby sme dosiahli pudingovú konzistenciu.
Ako pripravovať „SPREAD“
POZNÁMKA: Zmes s ľanovým olejom nevyvoláva hnačku, a to dokonca ani vo veľkých množstvách. Olej totiž chemicky reaguje so (sírnymi) proteínmi tvarohu, jogurtu alebo bryndze.
Ako pripraviť majonézu
Zmiešajte dohromady 2 polievkové lyžice (30 ml) ľanového oleja, 2 polievkové lyžice (30 ml) mlieka a 2 polievkové lyžice (30 ml) jogurtu. Potom pridajte 2 polievkové lyžice (30 ml) citrónovej šťavy (alebo jablčného octu) a 1 kávovú lyžičku (2,5g) horčice a dodajte nejaké byliny napríklad majoránku alebo kôpor.
Potom pridajte 2 alebo 3 plátky najlepšie doma naloženej zeleniny (pri kúpe v špecializovanej predajni dajte pozor na konzervačné prostriedky! – preštudujte etiketu!) A štipku bylinných solí.
(Táto majonéza je veľmi pikantná s väčším množstvom horčice a niekoľkými rozmixovanými banány!)
Záverečné poznámky Dr. Roehma
Prial by som si, aby všetci moji pacienti mali doktorát z biochémie a kvantovej fyziky, aby si uvedomili, s ako zvrchovanú odbornosťou bola zostavená táto diéta. Je to zázrak. Jedným zo spôsobov ako získať výbornú životnú podporu dodaním na ELEKTRONY bohatého oleja do tela je klystír proti zápche z 250 ml ľanového oleja. Olej môže byť aplikovaný aj na pokožku na transdermálne vstrebanie. Budete musieť stále držať túto diétu po dobrých 5 rokov, a potom nádor možno definitívne zmizne. „U ľudí, ktorí porušili pravidlá, ako píše Dr. Budwig (jedli napríklad konzervované mäso (salámy), cukrovinky atď.) sa občas prejavilo rapídne zhoršenie, a akonáhle sa raz vrátili k svojim radovánkam už nemohli byť zachránení (bon-bon v tomto prípade znamená pá-pá!).
„Nikdy to nebolo spochybnené, ale tieto znalosti potrebovali veľmi dlhý čas, než sa dostali na druhú stranu oceánu (zatiaľ čo k našej“ odbornej verejnosti „zrejme nikdy). Rakovinová liečba môže byť veľmi úspešná, akonáhle raz viete, ako na to. Záujmy rakovinového priemyslu totiž vyžadujú, aby ste o tom nevedeli.
Niekoľko dôležitých poznámok
Ľanový olej za prístupu kyslíka, tepla a svetla sa rýchlo kazí (oxiduje). Preto sa používa v maliarstve. Potuchnutý olej je zdraviu škodlivý, no starostlivo vyrobený olej preto MUSÍ byť balený pod ochrannou atmosférou do tmavých nádob, a potom chladený po celú dobu, než sa spotrebuje. Musí sa užívať tak čerstvý, ako len je možné a stabilizovať proteínom (SPREAD, atď.) Ihneď po otvorení fľaše.
Možno použiť aj ľanové semená, ktoré musia byť rozdrvené v mixéri alebo rozomleté v mlynčeku na kávu (operatívne sa dá použiť aj mažiar). Aby ste získali ekvivalentné množstvo oleja, potrebujete trikrát väčšie množstvo semien. Semená sú vysoko kaloricé, takže niekto môže ľahko pribrať na váhe. Kvôli vysokému obsahu vo vode rozpustnej vlákniny majú sklon vytvoriť spoločne s kvapalinou tuhnúci „rôsol“. Čerstvo rozdrvené semená, pridané a ihneď konzumovaná v šalátoch majú vynikajúcu chuť.
Ed McCabe ( „Oxygen Terapies“, str. 85,) o funkciách základných mastných kyselín píše:
Červené krvinky odovzdávajú v pľúcach kysličník uhličitý a naberajú kyslík. Potom sú prepravované v krvnom obehu k bunkám a vypustia nesený kyslík do plazmy. Takto uvoľnený kyslík je k bunkám „priťahovaný rezonanciou“ pí-elektrónové „oxidácie, podporovanej mastnými kyselinami. Inak kyslík cestu do bunky nenájde. Na elektróny bohaté mastné kyseliny hrajú medzi „dýchacími enzýmami“ rozhodujúcu úlohu a sú základom bunkovej oxidácie.
„Nejedzte nič hydrogenovaného, ako umelé jedlé tuky alebo fritované potraviny, pretože narušujú proces okysličovania. Vyvarujte sa produktov, ktorým sa hovorí „hydrogenované“.
„Mali by sme jesť stravu bohatú na základne, umelo nenasýtené mastné kyseliny, podporujúce okysličenie.
NIEKTORÉ TUKY SÚ zázračne ZDRAVÉ, INÉ NIE!
Každá bunka nášho tela potrebuje tuky na rôzne účely. Napríklad bunková membrána sa skladá z tukov a isté tuky sú preto pre bunkové funkcie životne dôležité. Poznáme „prospešné„, ale aj „škodlivé“ druhy tukov.
Nasýtené tuky, ako margarín, sú považované za zdraviu škodlivé, pretože údajne môžu zdvihnúť hladinu cholesterolu a tým aj riziko ochorenia srdca, mozgovej mŕtvice, rakoviny a cukrovky. Nie je to pravda, pretože hladina cholesterolu v krvi klesne len preto, že sa cholesterol dostane ako náhradka do bunkových stien. Následkom je diabetes typu 2. Isté druhy tukov, známe ako esenciálne mastné kyseliny, sa správajú úplne inak a môžu vyvolať presne opačný efekt. Tieto mastné kyseliny, ako naznačuje ich meno, sú naši priatelia. A v prípade ľanového oleja ide o priamo zázračný posilňovač zdravia.
ČO JE V Ľanovom oleji? – TRI mocný LIEČIVÉ ZLOŽKY
1.) mastné kyseliny omega-3
Ľanové semená a panenský ľanový olej (získaný lisovaním za studena) sú vôbec najbohatším rastlinným zdrojom mastných kyselín typu omega-3, najzdravšieho druhu tuku, ktorý môžeme jesť. Mastné kyseliny omega-3 sú éterické oleje, ktoré telo potrebuje pre správnu funkciu. Opakom sú mastné kyseliny typu omega-6. A práve tých obsahuje naša strava priveľa.
Najlepší pomer týchto tukov v strave je 4: 1 čiže štyrikrát viac omega-3 ako omega-6. Západné jedálničky však obsahujú mnoho omega-6, a len veľmi málo omega-3. Vedecké a lekárske spoločenstvo odhaduje, že napríklad Američania konzumujú až päťnásobok mastných kyselín typu omega-6. Inými slovami, Američania konzumujú stravu v pomere 20: 1 v neprospech mastných kyselín omega-3. To je jeden z dôvodov, prečo trpia toľkých chronickými poruchami, súvisiacimi s vysoko tučnou stravou.
2.) Lignano
Ľan je tiež najbohatším zdrojom rastlinných chemikálií s antivírusovými, fungicídnymi, baktericídnymi a protirakovinovými vlastnosťami, ktorým sa hovorí lignany. Ľanové semeno obsahuje stonásobne viac lignanov, než akákoľvek iná rastlinná potrava. Pri lisovaní je z neho však približne 98% lignanov odstránené. Niektorí výrobcovia lignany vracajú späť do oleja, ale mnohí nanešťastie nie. Kontrolujte etikety – najzdravší je olej, do ktorého lignany opäť vrátili.
3.) VLÁKNINA
Ľanové semená sú tiež výborným zdrojom potravinovej vlákniny. Vláknina sú dôležité pre správnu činnosť čriev. Štúdie zistili, že strava bohatá na vlákninu pomáha znížiť riziko karcinómu hrubého čreva aj početných iných ochorení.
ĽAN potiera kardiovaskulárne choroby
Infarkty a mozgové mŕtvice sú v západnom svete častou príčinou úmrtí. Známe rizikové faktory predstavujú nevhodná strava, fajčenie a nedostatok pohybu. Bolo zistené, že mastné kyseliny omega-3 obsiahnuté v ľane znižujú riziko infarktov a mozgových mŕtvic hneď niekoľkými spôsobmi. Ľan znižuje krvný tlak, rozširuje krvné cesty a zlepšuje ich elastickosť a priechodnosť krvného toku.
Ľan tiež pomáha predchádzať arytmiám alebo nepravidelnému srdcovému tepu.
Ľanové vlákna pôsobí protizápalovo
Mastné kyseliny omega-3 majú tiež známe protizápalové účinky. Redukujú rozsah pôsobenia a pomáhajú zlepšiť podmienky pri zápalových ochoreniach pokožky, napríklad pri lupienke. Upravujú aj zápalové črevné ochorenia ako Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
ĽAN POMÁHA PRI reumatických zápalov
Početné štúdie zhodne potvrdzujú, že ľan u pacientov s reumatoidnou artritídou redukuje opuchy aj krehkosť a neohybnosť kĺbov. Veľa pacientov trpiacich artritídou dokázalo užívaním ľanového oleja redukovať alebo úplne opustiť nesteroidné protizápalové liečby, ktoré môžu mať množstvo vedľajších účinkov.
Štúdia publikovaná v Journal of Biological Chemistry v roku 2000 ukazuje, že v ľane obsiahnuté mastné kyseliny omega-3 vedia v kĺboch znížiť hladinu enzýmov, ktoré môžu zničiť chrupavku, čím sú redukované aj faktory, ktoré môžu vyvolať zápaly, a môže tiež pomáhať riadiť gény súvisiace s bunkami, z ktorých je formovaná chrupavka.
ĽAN potierať rakovine hrubého čreva, PRSNÍKA A POKOŽKY
Mastné kyseliny omega-3 i lignany majú protirakovinové účinky. Štúdie ukázali, že vysoká spotreba mastných kyselín typu omega-3 a lignanov je spojená s významne nižším výskytom rakoviny hrubého čreva, prsníka a pokožky.
Súčasť ochrany pred rakovinou prsníka sa riadi myšlienkou, že ľan je schopný upraviť hladinu estrogénu. Neprekvapuje, že u žien užívajúcich ľan, bola zistená väčšia pravidelnosť menštruačného cyklu.
ĎALŠIE prospešné vlastnosti ĽANU
Pomáha obmedziť odmietnutie transplantovaných orgánov, pomáha pri cukrovke typu 2 a upravuje niekoľko druhov ochorení obličiek, vrátane lupus nefritída. Zlepšuje symptómy u pacientov s roztrúsenou sklerózou, predchádza maskulárnu degeneráciu (bežné príčine slepoty v pokročilom veku) a môže vám tiež pomôcť schudnúť.
ĽAN – AKO NA TO; KOĽKO UŽÍVAŤ
Bežne odporúčaná dávka oleja z ľanových semienok je 1-2 polievkové lyžice denne. Môžete užívať olej priamo, pridávať ho do džúsov i šalátov. Nezahrievajte ho, teplo ničí jeho hojivé vlastnosti. Odporúča sa len kúpa čerstvého, za studena lisovaného čistého potravinárskeho oleja. Musí sa skladovať chladený.
Ľanové semená nemôžu byť strávené vcelku. Musíte ich najskôr rozdrviť. Rozomeľte ich v malom mlynčeku na kávu a potom čerstvo umletým práškom posypávejte zeleninu, pridávajte ju do čerstvo vylisovaných štiav a džúsov alebo pečte v chlebe a lievancoch. Odporúčajú sa dve až tri polievkové lyžice ľanových semien denne. Pamätajte, lignany sú pri spracovaní oleja odstránené, ale niektorí výrobcovia ich vracajú späť. Nezabudnite kontrolovať etiketu. Ak chcete využiť všetky hojivých síl ľanu, užívajte oboje, semeno i olej.
JEDLO JE LIEK
Staré grécke príslovie hovorí: „Nech jedlo je vaším liekom a lieky vašej potravou.“
Je málo potravín, o ktorých by to platilo viac, než o maličkom, ale suverénne úžasnom, pozoruhodne mnohonásobne talentovanom veľkolepom ľanovom semienku. Dobré jedlo je vhodnou prevenciou, pretože správne jedlá sú naozaj liečivé. Ľanové semienko je dokonalý príklad toho, koľko liečivých síl možno nájsť v jednoduchej strave, ktorú jete každý deň.
Pre lekára je ťažké vymyslieť lepšie liečivé jedlo ako ľan, a to je dôvod, prečo ho jedávam pravidelne, a prečo ho vrelo odporúčam pacientom, priateľom a rodine. Od pradávna známe ľanové semená sú modernou superstravou. Výživná, dobre preskúmaná, lacná, ľahko pripraviteľné a s fenomenálnymi zdravotnými účinkami.
Ľanové semeno a olej sú dokonalý príklad toho, že prosté veci majú nezriedka obrovský vplyv na zdravie.
Knižky od Dr. Budwig nájdete tú.