Chemický generický názov pre vitamín E je tokoferol. Existuje 8 prirodzene sa vyskytujúcich foriem, ktoré sa spoločne nazývajú vitamín E: alfa-, beta-, gama-, delta-tokoferol a ďalej alfa-, beta-, delta-tokotrienol. Celkom bolo izolovaných a syntetizovaných vyše 2000 látok s účinkom podobným vitamínu E. Pomer účinnosti prirodzeného alfa-, beta-, gama- a delta-tokoferolu je 100:40:8:1. Syntetické preparáty sú menej účinné. Účinnosť sa znižuje kyslíkom, železom , liekmi obsahujúcimi estrogén, chlórom a minerálnymi olejmi. Vitamín E je rozpustný v tukoch.
Medzi jeho hlavné funkcie patria:
Antioxidant
pozitívne vplýva na stabilitu membrán buniek, spomaľuje starnutie
ochrana proti senilite
ochrana proti praskaniu červených krviniek
pôsobí proti ateroskleróze a srdcovým infarktom
chráni vitamíny a hormóny rozpustné v tukoch
znižuje krvný cholesterol a riedi krv
Denná potreba
Denná dávka sa pohybuje od 8 do 11 mg. Pri liečení sa odporúčajú dávky od 100 do 600 m.j. Vo vyššom veku je potrebné užívať 100 m.j. denne, pri niektorých poruchách až 200 m.j. denne, a to pod dohľadom lekára.
Výskyt
Najvýznamnejšími zdrojmi sú zelená listová zelenina, obilie a zrná, surové pšeničné klíčky a olej z nich, rastlinné oleje a vajcia. Dennú potrebu priemerne 12 mg prekračujú tieto druhy potravín na 100g: olej z pšeničných klíčkov(175), slnečnicový olej(62), ľanové semienka(57), lieskové orechy(26), mandle(26), pšeničné klíčky(25), olivový olej(12), atď. Hodnoty sú v mg/100g.
Príznaky pri nedostatku
Pri avitaminóze E sa vyskytujú samovoľné potraty, svalová distrofia, poruchy krvného obehu, slabá cirkulácia krvi. Nedostatok spôsobuje degeneráciu pohlavných žliaz, zápaly obličiek a iné poškodenia zdravia, ohrozujúce reprodukčný proces.
Príznaky nadbytku
Nadbytok vyvoláva brušné bolesti, nauzeu, vracanie a hnačku, žalúdočné a tráviace ťažkosti. Okrem toho spôsobuje zhoršenú resorpciu vitamínov A , D , K z črevného traktu, takže sa môže prejaviť nedostatok týchto vitamínov. Nemal by sa užívať spolu s liekmi na riedenie krvi.
Zdroj internet