Kyselina listová, odborne folacín, folát, ale volá sa tiež antianemický faktor. Je ďalším vitamínom rozpustným vo vode, ktorý sa nachádza asi 1/3 vo voľnej forme a táto časť môže byť využitá na 100%. V tráviacom trakte je čiastočne syntetizovaná kolimorfnými baktériami. Patrí medzi najvýznamnejšie vitamíny. Pre viazanú formu sa používa termín derivát kyseliny listovej. Táto časť nemusí byť využitá na 100%.
Aktívnymi formami kyseliny listovej sú kyseliny tetrahydrolistové (THF), ktoré sú esenciálne pre syntézu purínov a pyrimidínov, a tým aj pre syntézu nukleových kyselín a pre všetky procesy bunkového delenia. THF zasahuje aj do syntézy serímu z glycínu a pri ďalších premenách. Kyselina listová bola objavená v roku 1940 v špenáte. Je rozpustná vo vode.
Medzi jej hlavné funkcie patria:
pôsobí ako koenzým pri syntéze DNA
je dôležitá pri produkcii energie a tvorbe červených krviniek
ovplyvňuje imunitný systém
podporuje vylučovanie žalúdočných štiav
zmierňuje otravy potravinami, stimuluje trávenie a chuť do jedla
upravuje nervové poruchy zapríčinené nízkou hladinou histamínu
je potrebná pre normálny vývoj plodu
pomáha pri tvorbe mlieka
Denná potreba
Denná potreba je okolo 150 mcg derivátov kyseliny listovej, z ktorých organizmus môže využiť len 40%. Deti, tehotné a dojčiace ženy by mali konzumovať vyššie množstvo. Niektorí autori navrhujú dávky až 400 mcg. Pri liečení sa používajú dávky až 1000 mcg u dospelých. Doplnky možno brať k jedlu alebo nalačno.
Výskyt
Zdrojmi folacínu sú: zelená listová zelenina – brokolica, cibuľa, karfiol, kel, pór, špargľa, špenát, ovocie – jahody, čerešne, hrozno, pomaranče, melóny, semená a orechy – arašidy, mak, slnečnica, vlašské orechy, strukoviny – cícer, fazuľa, hrášok, sója, mungo, droždie, obilie – pšenica, pšeničné klíčky, niektoré syry, kukurica a pečienka.
Príznaky pri nedostatku
Boľavý sčervenený jazyk, šedivenie vlasov, nepravidelnosť rastu detí, nespavosť, dýchacie ťažkosti, ťažkosti s pamäťou, paranoja. Najvýraznejšie sa prejavuje poruchami rastu a poruchami krvotvorby s následnou málokrvnosťou. Narušená krvotvorba je priamym dôsledkom poruchy syntézy DNA.
Príznaky nadbytku
Vysoké dávky 5000 až 10000 mcg môžu podporiť rakovinu viazanú na hormóny, akou je rakovina pŕs a prostaty. Vysoké dávky môžu vyvolať u epileptika záchvaty.
Zdroj internet