Paleo diéta

Paleolitická diéta

     Ide skôr o spôsob stravovania sa a celkovú zmenu životného štýlu ako o diétu v pravom slova zmysle. V literatúre býva označovaná ako diéta jaskynného človeka alebo diéta doby kamennej, konkrétne časového obdobia paleolitu, ktoré bolo najdlhším vo vývine človeka. V základných princípoch je veľmi podobná Dukanovej diéte, no zásadný rozdiel je v tom, že praveká diéta nie je rozdelená na jednotlivé fázy. Je to pochopiteľné, keďže sa odporúča len kratšiu dobu.

V čom spočíva tajomstvo diéty lovcov a zberačov?

     Dôraz sa kladie na zvýšený príjem  živočíšnych tukov a proteínov (bielkovín), ktoré by mali tvoriť až  50% z diétneho jedálnička. Základnom je „jedálny lístok“ podľa vzoru lovcov a zberačov plodov, ktorý je prispôsobený na dnešné pomery. V paleolite nebolo ešte známe poľnohospodárstvo. Ľudia teda jedli len to, čo si ulovili, alebo nazbierali. Na výber mali iba:

–    chudé druhy mäsa (Zvieratá neboli zdomácnené, žili voľne v prírode, takže mäso prirodzene neobsahovalo toľko tukov, ako je to v súčasnej dobe.),

–    ovocie

–    zeleninu.

Úplne vylúčené sú všetky potraviny, ktoré praveký človek nejedol, keďže boli vtedy ešte neznáme, a to:

–    obilniny

–    mliečne produkty

–    zemiaky

–    rafinované cukry (dovolené sú len jednoduché sacharidy z ovocia a zeleniny).

Kde svitol nápad vrátiť sa k prapôvodnej evolučnej strave?

     Otcom paleo diéty je coloradský univerzitný profesor doktor Loren Cordain, ktorý tvrdí, že naše telo nie je dodnes úplne prispôsobené konzumácii niektorých potravín, resp. tak chemicky upravenej strave. Klinické štúdie potvrdili, že ľudský organizmus, takto nadmerne zaťažený nevhodným jedlom, je náchylnejší na rôzne druhy tzv. civilizačných chorôb (vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia). Predovšetkým jedlá z obilia a mlieka môžu podmieňovať zápaly na bunkovej úrovni, a tým spustiť rôzne ochorenia. Cardian vo svojej publikácii Paleolitická diéta (The Paleo Diet) odporúča tento typ stravovania vyskúšať po dobu minimálne 2 týždňov. Ak sa budete cítiť lepšie, tak by ste ju mohli praktizovať raz za čas. Určite nie dlhodobo.

Čo vám môže prekážať pri paleolitickej diéte?

–    Pomerne jednostranná strava, ktorá nemusí vyhovovať všetkým.

–    Finančne je táto diéta dosť náročná.

–    Nedostatok vápnika a vitamínu D (treba ho doplniť inak ako jedlom).

–    Vyradenie mliečnych produktov z jedálnička. (link na 2.cast clanku o paleo diete k casti s nadpisom Potraviny, na ktoré musíte zabudnúť )

–    Nevhodná pre ľudí, ktorí neobľubujú mäso.

–    Niektoré zakázané potraviny obsahujú pre telo potrebné vitamíny a minerály.

–    Je vhodná na krátkodobé zbavovanie sa nadbytočných kilogramov. Neodporúča sa na dlhšie časové obdobie, keďže strava nie je až taká rôznorodá, ako by potreboval moderný človek.

–    Odporúča sa skôr mladým ľuďom bez vážnejších zdravotných ochorení.

Aké sú výhody diéty jaskynného muža?

–    Nutrične kvalitné biopotraviny (keďže vylučuje chemicky spracované priemyselné produkty a polotovary).

–    Dovoľuje rôzne druhy mäsa – surové aj tepelne spracované (nie však chemicky).

–    Povolené sú aj živočíšne tuky.

–    Zvýšený príjem ľahko vstrebateľných sacharidov (z ovocia a zeleniny).

–    Strava je energetický bohatá, preto nehrozia nárazové pocity hladu.

–    Jedálniček zabezpečuje vyrovnanú glykémiu.