Fyziologické variácie normálneho pulzu
Impulzné podmienky sú úzko súvisiace so zmenami vonkajšieho a vnútorného prostredia. Vzhľadom k rozdielu v podnebí, ročné obdobie, veku, pohlavia, ústavy a emocionálne stavy, môže pulz ukazovať niektoré zmeny dočasne, ale tieto zmeny sú fyziologické v prírode, keď sú do istej miery obmedzené, týkajúce sa fyziologické zmeny pulzu.
1. Vplyv sezónnych zmien na pulzy
Podľa TCM teórie, človek zodpovedá prírode za zmeny
v prírode, určite ovplyvňuje funkčné činnosti ľudského tela. Sezónne zmeny v roku spôsobí adaptívne zmeny v ľudskom tele tak, že človek je zdravý, je zachovalý. Ako výsledok, pulz zmeny v súlade so sezónnymi zmenami. Na jar, Yang Qi v prírode začína rásť, takže napätie impulzu je lepšie a šľachovité pulz sa objaví, v lete, v najteplejšom období v roku sú spôsobené neviazanosti Yang Qi v prírode, bude pulz plne naplnený a tak plný pulz sa prezentuje na jeseň, Yang Qi v prírode klesá postupne, obdobne, Yang Qi v tele, ktorý podporuje aj pulz klesá, a pulz, ktorý je cítiť mäkko, ľahko a plávajúco, ako perie vtáka. V zime, najchladnejšie obdobie v roku, Yang Qi v prírode skrýva hlboko, takže všetko na svete stráca dočasne vitalitu a zodpovedajúcim spôsobom, Yang Qi ľudského tela sa tiež skrýva v hĺbke alebo v interiéri v tele, čo má byť impulz hlboký a veľmi silný. Bez ohľadu na to, ako sa mení pulz, ak zmeny zodpovedajú ročnému obdobiu, sa pociťuje ako silný a pomalý, je to normálny pulz.
2. Vplyv veku na pulzy
V rôznych obdobiach svojho života, jeho fyziologických charakteristík, sú odlišné, takže impulzy v rôznych obdobiach sa tiež líšia. Mladší majú obyčajne tep, ktorý rýchlo bije. Novorodenec má zvyčajne veľmi rýchly pulz asi 7 až 8 úderov do jedného dýchacieho cyklu u dospelých alebo 120-140 tepov za minútu, deti staré jeden rok majú zvyčajne o 6-7 tepov frekvencie v dýchacom cykle viac ako dospelí, alebo rýchlosť 110-120 tepov za minútu, deti v štyroch rokoch majú tepovú frekvenciu, ktorá bije šesťkrát v jednom dýchacom cykle u dospelých, alebo rýchlosť 110 tepov za minútu, a deti vo veku 5-6 obvykle pulz na 5-6 tepov v jednom dýchacom cykle. Mladí ľudia so silnou konštitúciou zvyčajne majú silný tep, zatiaľ čo vo veku majú zvyčajne slabý a ťažký pulz, pretože sú slabí a ich pružnosť ciev sa znižuje,
3. Vplyv pohlavia na pulzy
U dospelých žien, pulz je obvykle mäkší a slabší ako u mužov, pretože majú viac pokrývajúceho tuku a ich konštitúcia je relatívne slabšia ako u mužov. Okrem toho žena má fyziologické zmeny, ktoré muži nemajú. Takéto špecifické zmeny vo fyziológii ženy ako menštruácie a tehotenstvo často spôsobujú špeciálne zmeny pulzu u žien. Napríklad, ak hladký a rýchly pulz je cítiť vo všetkých CUN, Guan a Chi oboch rúk , môže sa navrhnúť, tehotenstvo, pretože v tejto dobe je veľké množstvo Qi a prietoku krvi do maternice k výžive plodu, a Qi a krv je viac než bežné. Keď sa žena bude dožadovať, môže to mať mimoriadny pulz, čo znamená, pulz, že zmeny sú náhle pred pôrodom. Napríklad, ak hlboký pulz u tehotnej ženy, ktorý pôvodne bol plávajúci je detekovaný naraz, znamená to, že sa doporučuje. To môže súvisieť s emocionálnymi zmenami, ku ktorému dochádza pred počatím, ako sú ťažké emocionálne stresy, psychické i nervové príznaky spôsobené bolesťami, čo spôsobí, že qi a krv vedie k zmene, a tak pôvodný pulz sa tiež mení. Vo väčšine prípadov sa mimoriadne pulzy cítili plávajúco, rýchlo a rozptýlene, alebo hlboké, jemné a klzké.
4. Vplyv konštitúcie na pulzy
Rôzne konštitúcie, pulz a kondícia sú tiež odlišné u rôznych ľudí. Ako je uvedené v knihe Jing Yue Quan Shu. Úplné diela Zhang Jingyue):“Je veľmi dôležité poznať fyziologické zmeny pulzu. Niektorí ľudia môžu mať na dĺžku pulzu dlhší, než je obvyklé, zatiaľ čo iné môžu mať pulz kratší, než je obvyklé impulzy u niektorých ľudí môže byť Yin typ zatiaľ čo v iných môžu byť typu Yang. Všetky tieto vyplývajú z rozdielu inherity, a preto by sa malo zaobchádzať inak. Všeobecne povedané vysoký človek má zvyčajne dlhý pulz. Krátky človek zvyčajne má krátky pulz. Tenká osoba obvykle má mierne plávajúci a rýchly pulz, pretože jeho Yang Qi má tendenciu byť väčší, než je obvyklé, kým tučný človek máva hlboký pulz, pretože má silné svaly. Okrem pulzu, ktorý je cítiť jako hlboký a thready vo všetkých CUN Guan a Chi miestach – postavenie oboch rúk bez je príznakov ochorenia, je tiež nazývaný šesť Yin pulz, kým pulz, ktorý sa cítil plný a veľký vo všetkých CUN, Guan Chi a pozície oboch rúk bez príznakov ochorenia, je tiež nazývaný šesť Yang pulz.
Vplyv emócií na zmeny v pulze
Krvný obeh je úzko spätý s nejakým emocionálnym stavom. Emocionálne rozrušenie bude vyvolávať zodpovedajúce zmeny pulzu. V Huang Di Nei Jing (Žltý cisár vnútorný klasik), sa uvádza, že „Pulzové zmeny = psychické zmeny, ako je strach, hrôza a hnev. uchvátenie radosťou, ktorý sa snaží poškodiť srdce, môže spôsobiť uvoľnenie toku Qi a krvi, a tým viesť k uvoľneniu pulzu cez hnev, ktorý inklinuje k zhoršeniu pečene môže spôsobiť zlyhanie pečene Qi rozšíriť a tak nastane pulz, cez hrôzy skôr poškodí obličky a spôsobuje, že Qi prúdi smerom dolu, takže sa cíti pulz ako hlboký smútok vedie k zhoršeniu pľúc a spotrebúva pľúcne Qi, takže pulz je krátky, strach často spôsobuje poruchy toku Qi, a tým je pulz tympanic. Tieto zmeny pulzu korešpodentujú s emocionálnymi zmenami. Tak dlho, kým nie sú tak ostré, alebo dôjde k dočasným prejavom ochorenia. Patologický pulz a jeho zmeny zodpovedajúce emocionálnym zmenám zvyčajne ukazujú mierne prípady, zatiaľ čo v prípade, že pulzné zmeny nie sú totožné s emocionálnymi zmenami, ktoré naznačujú, vážne a kritické prípady.
Napríklad Keď je človek narušený úzkosťou pulz by mal byť stagnujúci, ak je je cítiť šľachovitý pulz, to znamená zlú prognózu.
5. Vplyv životného štýlu na pulzy
Pulzy sa tiež menia s diétou a pracujú alebo oddychujú. Je dobre známe, že pulz býva rýchly po požití alkoholu, plný a silný po jedle a slabý, ak človek nebude jesť po dlhú dobu. V TCM sú klasifikované ako potraviny piatich skupín na základe ich vlastností. Za normálnych podmienok by týchto päť druhov potravín sa podávajú v určitom pomere, pretože rôzne potraviny majú rôzne tonizačný efekt na rôzne orgány. Ak si vezmeme jeden z piatich druhov jedál príliš veľa, orgány týkajúce sa tohto druhu tak aj Yin Yang Qi a krv Zang Fu orgánov budú narušené a qi a krv potečie buď príliš rýchlo alebo príliš pomaly, čo spôsobuje zodpovedajúce zmeny pulzu. Napríklad, v prípade príjmu nadmerných zapáchajúcich či pokazený potravín, môžu narušiť normálny tok Qi a krvi, čo vedie k takejto zmeny pulzu ako veľký, malý, rýchly, alebo pomalý naraz.
Pulzové zmeny taktiež úzko súviasia s pracovným prostredím a pracovnými postupmi a odpočinkom. Pulz človeka po rýchlej chôdzi je cítiť rýchlo, a bude plný v osobe, ktorá beží rýchlo. Človek, ktorý nepracuje fyzicky alebo necvičí bude mať pulz hlboký. Človek vykonávajúci duševnú prácu, pulz je zvyčajne slabý, zatiaľ čo tí, čo vykonávajú fyzickú prácu, pulz budú mať zvyčajne silný.
6. Pulzné zmeny v jeden deň
V rôznych obdobiach dňa, môže ubúdať a voskovanie Yin Yang prírody tiež môže spôsobiť zmeny pulzu. Na základe tradičnej čínskej medicíny, teória, môže jeden deň byť klasifikovaný ako štyri fázy, čo je známe aj ako „štyri ročné obdobia za jeden deň. Počas dňa napríklad ráno sa podobá na jar, pretože Yang Qi v prírode začína rásť v túto dobu a poludnie – Yang Qi v prírode je najsilnejší, podobne ako v lete. V neskoršej časti popoludní a večer, Yang Qi začína klesať a Yin začne rásť, tak to je podobné ako na jeseň o polnoci a v neskoršej polovici noci, Yin je najsilnejší, takže je podobný ako v zime. Yin Yang u ľudského tela sú v súlade so zmenami, ktoré sú v prírode. Takže ráno pulz šľachovitý ako je to vidieť na jar, na poludnie je pulz plný, tak zistený v lete, v popoludňajších a večerných hodinách, je pulz mäkký, slabý a plávajúci, tak ako na jeseň a o polnoci a neskoršie po polnoci je pulz hlboký ako to je v zime. Pomerné zmeny pulzu cez deň nie sú tak zjavné, na tie v 4 ročných obdobiach, ale lekári by sa mali snažiť analyzovať tieto zmeny tak, že on alebo ona môže skontrolovať pulzové podmienky presnejšie a správnejšie. V dopoludňajších hodinách, keď je človek len hore, pulz je menej ovplyvnený takými faktormi, ako činnosť, strava, a pod. Tak najlepší čas sa na preskúmanie pulzu by mal byť v ranných hodinách.
Metódy na odoberanie pulzov a upozornenia
Pulzácia je hlboko ovplyvnená prietokom krvi, napätím ciev, krvným tlakom radiálnej tepny, štruktúrneho vzťahu radiálnej tepny a jeho priľahlých tkanív. A tak lekári musia mať dobré znalosti pri tepe a pulze s pozornosťou na prijímanie, aby správne určili pulzovú diagnózu.
Metódy pulzov sa odkazujú na konkrétne procedúry a používané metódy v procese cítenia pulzov. Čo sa týka regulácie dýchania, držania tela pacienta alebo postavenie, usporiadanie prstov a čas pulzu.
1. Nastavenie ducha a dýchanie
Nastavenie ducha – pulzové podmienky môžu byť najkomplikovanejšie znamenia psychosociálnych a patologických zmien v ľudskom tele. I keď sú rôzne chorobné pulzy a podmienky popísané veľmi jasne v knihách, je stále veľmi ťažké pre začiatočníka rozlišovať správny klinický pulz .To preto, že rozdiely niekoľkých pulzov sú veľmi malé, a ak lekár nemá dostatok skúseností, môže zlyhať pri identifikovaní pulzu. Správne identifikovať pulz, je treba prispôsobiť ducha, ktorý má tri významy:
2. akumulácia ducha, čo znamená, že lekár sa musí naučiť pulz popisu v knihe dobre, ako sa vykonáva klinickej praxi.
3. udržiavanie správneho správania sa pri prijímaní impulzov, čo znamená, že lekár musí zamerať pozornosť na pestovanie svojho morálneho myslenia, aby mohol sústrediť svoju myseľ na odoberanie pulzu. Ak má lekár opatrný postoj, môže vplývať na pacienta emócie a môže sa sústrediť na pulz s, v dôsledku toho nemôže získať pravdivé informácie.
4. ako sa zbaviť rozptýlenia, čo znamená, že lekár musí mať svoj myseľ pokojnú, keď cíti pulz pacienta. Ak lekár cíti pulz pacienta vopred vytvoreného úsudkom, nemôže chápať, čo cíti. Tak sa musí zbaviť myšlienky a robiť diagnózu len na základe pulzu a podmienok, ktoré získal cez prsty. Okrem toho, ako je uvedené vyššie, pulzové podmienky sú veľmi zložité a ťažko rozlíšiteľné, takže je nutné pre lekára, ak chcete mať svoj názor na cítienie pod prstami a snažíte sa analyzovať jeho najlepší pocit, tak že on môže robiť správnu identifikáciu na rôzne podmienky pulzu. Ak sa nahmatá pulz, zatiaľ čo jeho myseľ je koncetrovaná na iné veci, bude určite nesprávne identifikovaný pulz.
Úprava dýchania: V dávnych časoch lekári používali na odpočúvanie pulzu pacienta ich dych. Inými slovami, oni odpočúvali pulzy, ako bijúv jednom respiračnom cykle ako štandard pre výpočet tepovej frekvencie. Normálny pulz obvykle bije štyrikrát až päťkrát do jedného dychového cyklu, je to určené aj ako pokojné dýchanie z lekárov. Preto pred odpočúvaním pulzu sa musí lekár prispôsobiť jeho dychu a byť pokojný a vyrovnaný.
Úprava dýchania je tiež dôležitá ako spôsob na úpravu lekára ducha. Každému sa môže stať, že sa nemôže sústrediť na svoju myseľ, keď je v stave vzrušenia a emocionálne rozrušený alebo pri robení fyzickej práci, zatiaľ čo jeho dýchanie je rýchle a nepokojné. V tejto dobe z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, srdce i duch pláva na hladine a stane sa nepokojné, a tak nie je možné nastaviť správny pulz pri. Lekári v takom stave, môžu zavrieť oči vidieť dovnútra, dať svoje telo regulovať jeho dýchanie a ducha.
Zásady odoberania pulzu
Okrem vyššie uvedených, stále existujú niektoré ďalšie dôležité zásady o ktorých nám bude hovoriť pulz. Má to veľký význam. Jedná sa o garanciu na vykonávanie diagnostiky správneho pulzu.
(1) polohy pacienta: Všeobecne platí, že pacient sedí s výhľadom na lekára s vystretým a natiahnutým predlaktím dopredu a dlane smerujú nahor. Zápästie by malo byť na rovnakej úrovni so srdcom. Hodinky alebo náramok by mali byť odstránené skôr, než ideme pacientovi odobrať pulz, ak sú príliš tesné manžety, mali by byť uvoľnené. Potom dáme mäkkú podložku – vankúšik pod zápästie pacienta. Toto všetko zaistí voľný tok Qi a krvi a máme skutočné podmienky na odobranie tepu pacienta. Ak má pacient byť v ľahu, mal by ležať rovno v maximálnej možnej miere, s roztiahnutými rukami. Nemal by ležať na strane. Ľahu na nejakej strane je potrebné sa vyhnúť, pretože sa môže stlačením tela na paži všetko zmeniť. Toto často spôsobuje poruchy krvného obehu. Zdvíhaniu a podobných pohybov by sa mal pacient vyhnúť, pretože to bude mať vplyv aj na tok Qi a krvi v cievach, čo vedie k zmenám pulzu, ktoré nie sú spojené s chorobou. S týmto sa stretávame v klinickej praxi, že niektorí pacienti nemôžu sedieť vzpriamene, ležať, mať natiahnuté jeho paže dopredu alebo umiestniť jeho dlane hore na pevnosť spojov alebo pasívnych pozícií. V takýchto prípadoch by mal lekár zmeniť svoj spôsob cítenia impulzu, skúste sa najlepšie zbaviť rušivých momentov a získať skutočné podmienky na odobranie pulzu pacienta, aby sa zachovala čo najviac štandartná pozícia pre odber pulzu. V niektorých prípadoch, zvlášť u pacienta v kritickom stave, v ktorom je vitálna Qi vyčerpaná a pulz je slabý a nezreteľný, postup a pocit pulzu pacienta je dole prijateľný. Tento spôsob by mal byť použitý v kombinácii s bežnou metódou s cieľom porovnať pulzové podmienoky na získanie diagnozy – obrazu. V kritickom prípade je pulz slabý a nezreteľný získaný obidvomi metódami.
(2) Čas pre odobranie pulzu: Ráno je najlepší čas na diagnostiku pulzu. V dopoludňajších hodinách, a to ako vonkajšie a vnútorné prostredie ľudského tela sú v tichom a pokojnom stave, pretože jeden nebol narušený psychické zmeny, aktivity a strava v tomto okamihu. Áno, každú chvíľu zmeny pulzu sa reálne prejavia. Okrem toho, Yang Qi, hlavná sila ľudského tela bojuje proti patogénom, je pohyblivý v prírode, a tak je náchylný k rušeniu. V dopoludňajších hodinách, Yang Qi je len generovaný, takže je najlepší čas pre odobranie pulzu.
Avšak, to je nemožné, aby všetci pacienti navštívili lekára v dopoludňajších hodinách, a veľmi málo lekárov má možnosť odobraž pulz pacienta v tomto okamihu. Ak pacienti prídu na kliniky a do nemocníc, môže byť ich qi a krv bola narušené, a v niektorých závažných prípadoch môže viesť k strate šance liečiť chorobu. Preto by nikto nemal obmedziť pulz len na ráno, ale princípy musia byť dodržiavané. To je preto, že je veľmi ľahké rôznymimy spôsobmi zasahovať do faktorov odobrania pulzu. Aby bolo možné zistiť vnútorné zmeny u pacienta v pulze správne, musí sa lekár vyhnúť týmto poruchám na odoberanie pulzu. Keď pacient príde, aby vyhľadal lekársku starostlivosť bezprostredne po pôrode a cvičení, mal by sedieť nejaký čas, aby svoje telo a dych mohol byť pokojný pred odobratím pulzu pacienta.
Odobranie pulzu by nemalo byť vykonané ihneď hneď po jedle pacienta. Podľa TČM teórie, jedlo vstúpi do Yin orgánov a pozostáva Yang Qi. Pulzy môžu preukázať abnormálne zmeny po jedle, ktoré zabránia skutočný stav pacienta. Obvykle by sa mal pulz vykonávať dve hodiny po jedle. Alkohol má tendenciu nútiť Qi a prietok krvi rýchlo a rušiť myseľ, takže sa neodporúča vykonávať pulz po pití.