- Táto očistná technika rokmi preverená je v dnešnej dobe troška „obchádzaná“. Klytír sa možno ľudia naučili od volaviek, ktoré si túto očistnú techniku robia pomocou svojich zobákov. Doklady o použití klystíru pochádzajú napr. z Číny, Indie, Egypta (papyrus), Ríma a Pompejí. Boli obľúbené zvlášť vo Francúzsku (císar Napoleon I. Absolvoval 300 klystírov za rok), v Rusku, Rakúsko-Uhorsku (vo Viedni a v západočeských kúpeľoch), Nemecku a USA. Napríklad pri vládcoch Egypta bola zavedená funkcia strážca konečníka. Aplikácia bola vždy úmerná technickým možnostiam danej doby.
- V súčastnej dobe je aplikácia predsa len troška civilizovanejšia. Pri očistných klystíroch slúži hlavne voda, minerálne vody, dávnejšie mydlová voda, oleje a pod. Odporúčaný objem tekutín je rôzny, tak do dvoch litrov. Pri terapeutických klystíroch sú objemy menšie. Na aplikáciu slúžili válcové striekačky, balóny, balóny s dvomi ventilmi, irigátory plechové, sklenené, gumové a plastové. Teraz si môžeme zakúpiť irigátor v zdravotných pomôckach, prípadne si ho objednať na dobierku. Nádobky sú väčšinou plastové, alebo gumové vaky, ktoré nanešťastie nevykazujú ani zďaleka takú životnosť ako nádobky kovové, smaltované z čias našich prarodičov.
- Ku klystírom môžeme priradiť predávané jednorázové mikroklyzmy – balóny, ktoré slúžia na aplikáciu malých objemov liečebných substancii obsahujúcich roztoky fosfátov, oleje, glycerín, mydlo, bisacodyl, prípadne iné látky, ktoré pomáhajú pri zápche. Máyovia si napríklad v klystýroch aplikovali omamné drogy, čo dokazuje vynikajúci absorbčnú schopnosť sliznice čreva a touto cestou sa dá veľmi úspešne aplikovať aj prípravky, ktoré kvôli svojej hnusnej chuti neradi konzumujeme alebo pokiaľ má nemocný problém s prehĺtaním.
Aplikácia klystíru v domácich podmienkach
- Vo výdajni zdravotných pomôcok, alebo cez internet zakúpite buď sáčok, vak alebo nádobku. Na naplnenie použijeme 0,5 až dva litre tekutiny. Voda by mala byť prevarená alebo použite vodu balenú a mla by byť teploty ľudského tela. Použiť môžeme aj rôzne bylinkové nálevy, pridať šťavu z jedného citróna, oleje a pod. Irigátor zaveste na stenu v kúpelni tak do výšky očí, aby voda mala spád. Z nádobky vedie hadička s otočným ventilom na konci a tu sa nasadzuje ako koncovka rektálna trubička, ktorá sa po namazaní rastlinným olejom zavádza do konečníka 15-30cm hlboko,podľa toho, ako Vám to pôjde. Zavedenie urobte v rovnakej polohe, ako je znázornené na vyššie zobrazenej dobovej rytine, na kolenách, opertý o lakte, hlavou dolu a s preveseným úplne uvolneným bruchom, prípadne si ľahnite na chrbát a nadvihnite panvu. Potom otočte ventil, voda začne voľne prúdiť do čriev, uvidíte sami, koľko tekutiny Vaše črevá budú schopné prijať. Pokiaľ cítite tlak, môžete vodu zastaviť, chvíľu počkať a potom zase pokračovať v napúšťaní. Môžete cítiť intenzívny tlak, ale rozhodne nie bolesť. Objem čriev sa tekutinou zväčší, usadeniny sa začnú odlepovať zo stien a s nariedenou stolicou sa vyplavia z tela von. Vodu zadržte v črevách čo najdlhšie, najlepšie okolo desať minút, čo Vám najskôr asi nepôjde, ale nič sa nedeje, môžete napustenie niekoľkokrát zopakovať. Potom choďte na záchod. Klystír robievajte najlepšie ráno nalačno alebo večer pred spaním.
Ako často sa má klystír robiť?
- Pri počiatočnej očiste sa odporúča príjmať klystír: 1. týždeň – denne, 1. týždeň – každý druhý deň, 3. týždeň – každý tretí deň, 4. týždeň – každý štvrtý deň, 5. týždeň – raz za týždeň a ďalej črevá čistiť klystírom raz za týždeň, prípadne dvakrát za mesiac lebo vždy keď cítime potrebu, pretože vieme, že bol v našom stravovaní nejaký úlet. Hlavne si ale uvedomte, že Vaše telo nieje odpadkový kôš, žačnite sa stravovať zdravo, športujte, dodržiavajte pitný režim a uvidíte, aké veľké pozitívne zmeny pocítite na Vašom tele a ako sa budete cítiť.
- Klystíry môžeme rozdeliť na: klyzmy očistné, liečivé a miniklyzmi. Klystíry očistné robíme pomocou cca 1,5l prevarenej vody, môžeme ju trosku osoliť, dá sa použiť harmančekový čaj, pridať citrónovú šťavu a podobne. Klystíry sú veľmi účinným a liečebným očistným prostriedkom. Nemali by sme sa ich báť, ale ani ich aplikovať príliš často, pretože časté aplkácie môžu narušiť črevnú mikroflóru. Z tohto pohľadu je vhodná aplikácia každý druhý deň, ale nie príliš dlho, prípadne súčastne užívať Lactobacillus Acidophillus na úpravu mikroflóry hrubého čreva. Po tejto procedúre môže nasledovať klystír liečivý, kde aplikujeme do čreva len 150 – 200ml liečivého čaju, podľa okolností, napríklad čaj z harmančeku, zemežlča, skorocelu, alebo podľa rady lekára alebo bylinkára. Toto malé množstvo už ostane v čreve, pretože nevzbudzuje vyprázdňovací reflex. Pod pojmom mikroklyzma rozumieme klyzma liečivého čaju, oleja, alebo uriny o objeme 100-125ml, aplikované bez predchádzajúceho klystíru očistného. Túto procedúru môžeme odporučiť najmä tam, kde je nutná častejšia aplikácia a podanie veľkého klystýru by mohlo pôsobiť dráždivo, napríklad pri liečbe vredovej choroby hrubého čreva a pod. Mikroklyzma môžeme aplikovať denne a podávame ho zásadne po stolici.
Veľmi zaujímavý spôsob klystíru je pomocou organickej arabiky. Tu je video kde sa dozviete viac o celej terapii Dr. Max Gerson.
Zdroj zdravi-az.cz