Mlieko

Mlieko trvanlivé
  • Ano či nie!?

Mlieko, smotana, syry, jogurty, tvaroh a ďalšie výrobky z mlieka môžu mať na ľudské zdravie veľmi negatívny vplyv.

Stále viac lekárskych autorít dochádza k tomu, ako to s mliekom naozaj je. Podľa nich vedie konzumácia mlieka ku vzniku väčšiny chorôb ako sú hnačky, astma, arthritída, anémia, dokonca aj srdcové choroby. Poukazujú na rastúce množstvo lekárskych dôkazov, vrátane klinických skúseností, ktoré toto tvrdenie potrdzujú.

  • Ako je to s mliekom?

Sme stále vedení k tomu, že mlieko je plné zdravia, pretože mliekarne vytvárajú dobre organizované kampane za milióny na podporu predaja svojich produktov. Mlieko má však slúžiť ako strava pre mláďata všetkých druhov cicavcou. Je to výživa, ktorá trvá, pokiaľ sa anatómia jedinca dostatočne nevyvinie na príjmanie stravy, ktorá je žiadúca na ďalší rast. Kravské mlieko je určená pre teliatko, nie je určené pre ľudské mláďa.

  • Kravy na produkčnej LINKE vs na LÚKE

Dnešným veľkým mliekárňam a gigantickým firmám sa hovorí ”továrne na mlieko”. Kravy už nemajú voľný výbeh po pastvinách v priateľstve s býkmi. Aby sa zvýšila produkcia mlieka, je krava nútená dávať niekoľkonásobne viac mlieka ako za normálnych podmienok. Preto je jej strava energetizovaná a jej oplodnenie je ”umelé”. Následkom týchto biologických neuspokojení kravy sa stáva, že častejšie ochorejú ako ľudia, ktorí ostávajú v neprirodzených podmienkach.

V dôsledku toho sú konzumenti mlieka vystavení pôsobeniu preparátov, ktoré sa kravám podávajú buď ako lieky, alebo ako prevencia. Pri kravách sú stále bežné mastitídy (zápal prsnikovej žľazy), ktoré potiera penicilín. Zvyšky po “doplnkoch” sa uvoľňujú do mlieka ešte 14 dní a nezničí ich ani pasterizácia. Konzumenti môžu len dúfať, že mliekár je natoľko eticky založený, že počas týchto 14 dní mlieko do distribúcie nedá a vzdá sa ušlého zisku.

Ďalším znehodnocujúcim faktorom je pasterizácia mlieka. Toto pasterizovanie nás neochráni pred chemikáliami z mlieka, aj keď dobre poslúžila hygienickým účelom v roku 1893, kedy Henry B. Coit navrhol pravidlá na konzumáciu mlieka, zničenie zárodkov tyfoidov, bacilov coli a tuberkulózy. Pasterizované mlieko kysne pomalšie, čím sa predlžuje jeho trvanlivosť. Prečo používať tak chybnú vec, keď je toľko iných vhodných potravín?

  • Homogenizácia mlieka

Proces homogenizácie rozbije bielkoviny a tuk mlieka na veľmi jemné čiastočky, ktoré sa rozptýlia v homogénnej tekutine. Tento proces zabraňuje oddeleniu smotany od mlieka, ale súčasne spôsobuje, že obličky nie sú schopné tak malé čiastočky odfiltrovať a tie sa potom dostávajú do krvi, kde páchajú škody.

  • Čo spôsobuje hlavné problémy s ľudským zdravím pri konzumáci mlieka

Enzým obsiahnutý v kravskom mlieku, nazývaný xantin oxidáza (XO), spôsobuje srdcové problémy, napádaním srdca a srdcových artérií a to hneď ako príde do krvného obehu. Z vedeckých výskumov je jasné, že nebezpečenstvo xantinoxidázy prichádza najmä z mlieka homogenizovaného. Problém je v mlieku homogenizovanom, teda priemyslovo spracovanom.

Ak sa konzumuje mlieko domáce, nehomogenizované, obličky dokážu XO odfiltrovať a vylúčiť z tela von. Ale ak je mlieko homogenizované, jeho čiastočky sú rozbité tak jemne, že XO je absorbovaná do krvného obehu, kde napáda srdce a tkanivá artérií (žíl). Chemické pôsobenie XO zjazvuje steny žíl a srdcového tkaniva. Telo sa snaží škodu napraviť tým, že dvíha hladinu cholesterolu v krvi a ukladá ochranný tukový materiál na poškodené miesta. Keď proces pokračuje, zapĺňa tučný materiál (napr. cholesterol) artérie a spôsobuje známe srdcové problémy.

  • Kazeín

Hlavná bielkovina v kravskom mlieku je kazeín. Organizmus kravy ho potrebuje. Pre ľudí kazeín potrebný nie je. Väčšina detí (cca. 80 – 90%) ho vôbec nestrávi. Nedokonalo a len čiastočne strávené bielkoviny mlieka potom vstupujú do krvného obehu a dlhodobo dráždia tkanivá. Takto vzniká citlivosť na alergény. Bielkovinami kravského mlieka a mliečnych výrobkov je nezdravo preťažovaná pečeň. Pečeň musí neustále odstraňovať nedokonale strávené bielkoviny a ďalšie splodiny metabolizmu mlieka. Tým sa navyše a zbytočne zaťažuje. Preťažuje sa aj celý vyprázdňovací systém. Oproti tomu základné bielkoviny ľudského mlieka je laktalbumín, ktorý je pre človeka ľahko stráviteľný. S jeho trávením majú deti malé alebo žiadne problémy. Deti väčšinou túto bielkovinu úplne strávia a využijú ju bez väčšej námahy svojich orgánov.

Kravské mlieko obsahuje o 30% viac kazeínu ako ľudské mlieko, pretože teľa zväčší svoju váhu za 6 – 8 týždňov dvojnásobne. Váha detského tela sa zdvojnásobí za 6 -8 mesiacov. Zložky kravského mlieka budujú telo teliatka, ktoré rastie veľmi rýchlo. Mnoho vysokých ľudí vďačí za bolesti svojho chrbta rýchlemu, neproporcionálnemu rastu kostry v mladom veku, kedy dostávali kravské mlieko.

  • Týmus (detská žľaza)

Funguje v detstve, aby predtrávila mlieko, kým sa dostane do čriev. V preibehu prirodzeného odstavovania týmus postupne atrofuje (zmršťuje sa) a pripravuje sa na produkciu iného hormónu pre pubertu. Ďalšie mlieko a mliečne výrobky, ktoré prijímame po tejto perióde, či dokonca v dospelosti, prichádza do žalúdka a čriev nepripravené na trávenie a jeho odpadové látky príliš preťažujú náš organizmus.

  • Vápnik

Mlieko je výborný zdroj vápnika. Tento vápnik mnoho ľudí nedokáže metabolizovať. Pre telo je využiteľný iba vápnik, ktorý je dokonale strávený. Pri tisíc konzumentoch mlieka bola zistená najnižšia hladina krvného vápnika z celej populácie. Nízka hladina vápnika v krvi vyvoláva stavy podráždenosti a časté bolesti kĺbov, svalov a rovnako bolesti hlavy. Vápnik, ako zásadotvorný prvok má dôležitú schopnosť neutralizovať nadbytočné kyseliny. Ak nemáte dostatok použiteľného vápnika, svaly sú v permanentnom napätí, uvoľňujú sa nedostatočne. To je príčinou svalového napätia, nepríjemných bolestí a následne syndrómu chronickej únavy. Chcete si byť istý, že máte dostatočný prísun vápnika? Jedzte dostatočné množstvo zelených listových zelenín, púpavy, žíhľavy, póru, pažítky, cibuľovej vňate, petržlenu, kapusty, šalátu, špenátu, maku, sezamových a tekvicových semienok. Toto všetko je bohaté na vápnik. Každý vie, ako veľmi je pre nás vápnik dôležitý. Každý sa zaujíma o množstvo vápniku, ale málokoho napadne pýtať sa na kvalitu a hlavne na jeho využiteľnosť pre ľudský organizmus.

  • Zamyslite sa:

Oproti teliatkam, pre ktoré je kravské mlieko určené, máme my, ľudia dve podstatné nevýhody. Už sme dospelí a náš týmus plní úplne iné a dôležitejšie funkcie ako je vstrebávanie mlieka (napríklad imunita), a nám oproti teliatkam predsa len niečo chýba. Uhádnete čo? Pre vysoký obsah kazeínu ťažko stráviteľné kravské mlieko je určené pre teliatka, ktoré majú, ako je známe, štyri žalúdky. My máme len jeden malý žalúdok, ktorý je navyše prispôsobený na ľahko stráviteľné materské mlieko.

S materským mliekom nikdy žiadne problémy neboli. Môžeme ho s plnou zodpovednosťou vrelo doporučiť. Materské mlieko našim deťom, kravské mlieko teliatkam!

Materské mlieko je dokonalá strava pre deti. Obsahuje prirodzené substancie, ktoré dávajú deťom obranu proti infekciam.

Materské mlieko obsahuje veľké množstvo taurínu (protein) a fosforu. To sú dve súčasti výživy, ktoré sú dôležité pre správny vývoj mozgu. Ale asi najdôležitejšia súčasť materského mlieka je láska, ktorú dieťa dostáva od svojej matky. Kojené deti sú štatisticky šťastnejšie a celkovo kľudnejšie. Tieto deti sú rovnako neporovnateľne odolnejšie ako fyzicky, tak aj psychicky. Ak budete mať dieťa, kojte ho. A kojte co najdlhšie. Absolútne nie je pravdivá povera, ža si tým žena zničí krásne prsia.

  • Hlieny

Pretože kravské mlieko a jeho produkty nie sú strávené dokonale, vytvára sa v ľudskom tele hlien (mukus). Tento hlien sa usadzuje a hromadí v črevách, v pľúcach, v telesných dutinách a v celej oblasti hlavy. Nadbytok hlienu vytvára na vnútornej stene čriev vrstvu povlaku, ktorý pochopiteľne zabraňuje dobrému vstrebávaniu živín. Takýto človek môže mať nadváhu, ale aj tak je vlastne podvyživený a trpí chrnickou únavou. Nadmerný hlien spôsobuje aj ďalšie problémy: znižuje peristaltiku čriev, čo nevyhnutne vedie k chronickej zápche. Tuk a hlien vzniknutý v dôsledku konzumácie mliečnych výrobkov je v pozadí mnohých dýchacích ochorení. Je významným faktorom pri vzniku bolestivých problémov nosných a čelných dutín aj pri tvorbe hnisu v hrdle.

Následkom toho sa stolica problematicky dostáva von. Podobne sa to deje vo vašich pľúcach, v sliznici nosohltanu a inde.

Je pravda, že veľa detí na mliečnej strave prosperuje určitú dobu relatívne dobre. Je to vďaka tomu, že majú silnú pečeň a ich adrenalínové žľazy pracujú dokonale. Neskôr, od 2 až do 6 rokov, sa objavujú chronické nádchy, kašeľ, dýchacie problémy, astma a rôzne formy alegrií…Ako typické pre predškolský a školský vek!

  • Syry

Problém syrov je ešte vážnejší. Ľudia si neuvedomujú, že syry sú veľmi koncentrovanou potravinou. Na výrobu 1kg syra je treba okolo 11 až 15 litrov mlieka (podľa tvrdosti syra). Ak je niektorá potravina tak veľmi koncentrovaná, nemusíte veľa jesť, aby ste pribrali na váhe. Navyše s problémom syrov súvisí aj otázka bolesti hlavy. Už pred viac ako 200 rokmi sa dobre vedelo, že veľa syrov spôsobuje bolesti hlavy. Už roku 1780 na to upozornil vynikajúci britský vedec John Fetherle. Uverejnil štastisticky podložené údaje o vzťahu medzi konzumáciou syrov a ťažkými migrénovými bolesťami hlavy. Štúdie mnohých ďalších vedcov tieto Fetherleho nálezy po rokoch potvrdili.

Podľa štúdie je príčinicou bolesti hlavy mliečna bielkovina. Pri zrení syrov z bielkovín vzniká Tyramín amin a tiež v syroch nájdený fenylethelamin. Všetky tieto látky prispievajú k bolestiam hlavy. Syry však nespôsobujú bolesti hlavy vždy. Isté pokusy potvrdzujú, že sa tak deje najmä dospelým, ktorý užívajú mliečne výrobky, ale nedokážu ich dobre stráviť.

Ak ešte musíte jesť syry, tak tie najmenej tučné, v čo namenšiom množstve, pokiaľ možno kozie a nepasterizované a vždy len na dochutenie na zeleninový pokrm.

Nezabúdajme, že zelenina svojimi minerálmi, vitamínmi a energiou pomáha niektoré škodlivé vplyvy syrov zmierniť.