Podobne ako bilirubín je aj kyselina močová významný zhášač -1O2 a lapač hydroxylového radikálu. Usudzuje sa, že zvýšenie priemerného veku ľudí počas evolúcie sa dosiahlo vďaka ochrannej funkcii kyseliny močovej v plazme. Koncentrácia kyseliny močovej v plazme stúpla na 0,12 – 0,45 mmol/l v dôsledku straty enzýmu urikázy, čím sa zvýšila jej antioxidačná schopnosť. Ak sa naruší vylučovanie z tela, môže kryštalizovať a vyvolať v kĺboch a inde zápaly.
Kyselina močová ochraňuje erytrocyty vystavené pôsobeniu ozónu. Ozón oxiduje rýchlejšie kyselinu močovú a askorbát, čím chráni erytrocyty pred ich poškodením oxidáciou. Pritom α-tokoferol, ktorý tak môže uplatňovať antioxidačný účinok na červené krvinky ako základná podmienka prenosu molekúl kyslíka červenými krvinkami do buniek.
Pri zvýšenej fyzickej námahe dochádza k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej a celkového antioxidačného statusu v plazme. Na druhej strane u „zimných plavcov“ po krátkodobom plávaní v ľadovej vode sa koncentrácia kyseliny močovej v plazme znížila na polovicu, pričom po 24 hodinách sa v plazme nachádzali opäť pôvodné hodnoty.
U diabetikov koncentrácia kyseliny močovej v plazme sa so zvyšovaním hladiny glukózy v krvi zvyšuje, a to až do hodnoty 7 mmol/l u mužov a 9 mmol/l u žien. Pri prekročení týchto hodnôt glukózy v krvi koncentrácia kyseliny močovej v plazme klesá. Súčasne klesá aj koncentrácia vitamínu E . Zníženie koncentrácie kyseliny močovej pri vysokých glykémiách sa vysvetľuje vyčerpaním antioxidantov pri zvýšenom oxidačnom strese, ku ktorému dochádza u ťažkých diabetikov. Predpokladá sa, že zvýšená hladina glukózy v krvi, ktorá plní tiež funkciu antioxidanta, nahrádza antioxidačnú funkciu kyseliny močovej, a preto jej koncentráciou v krvi pri určitých hodnotách glykémie klesá.