Čakry

vlozit fotky cakier

Slovo čakra znamená v hinduistickom jazyku disk, koleso. Poznáme 7 hlavných čakier, ktoré nás zásobujú energiou.

Každá čakra má na starosti určitú časť tela, prislúchajúce orgány, zmysly, žľazy, hormóny, elementy apod. Pokiaľ čakry vykonávajú svoju funckiu tak ako majú na 100%, človek je zdravý, plný energie, elánu do života, pohody a lásky. Ak sa naruší tok energie v čakre má to za následok disharmonizáciu toku energie do tej časti tela, ktorej prislúcha postihnutá čakra. Vtedy začneme pociťovať rôzne tažkosti, nervozitu, nedostatok energie, strach, bolesť, tlak a mnoho iného. Záleži, ktorá čakra je v nerovnováhe. V dnešnom svete je naozaj ťažko si udržať harmóniu a pohodu. Preto je dôležité robiť rôzne cvičenia, meditácie a iné harmonizačné aktivity na udržanie celkovej harmónie tela. Čakry môžeme pozitívne ovplyvňovať mantrami, farbami, cvikmi, chodením do prírody, meditáciou a inými technikami ktorých je dnes známych veľa. Ak máme na určitej čakre blok tak to nezostane len pri jednej čakre ale kedže poznáme energetický tok čakier, naruší to v istej miere aj ďalšie čakry. Nieje dobre zamerať pozornosť len na jednu čakru pokiaľ nám ide o odstránenie bloku, ale najlepšie na všetky. Staré známe “všetko so všetkým súvisí” platí aj sem. Veľa ľudí na toto pravidlo zabúda a týmpádom nedochádza k liečebnému efektu aký očakávali.Harmonizačné fyzické cvičenia na udržanie zdravých čakier je mnoho, napríklad: 5 tibeťanov, chi-kung, tai chi a iné.

Prvá čakra (základná čakra) je medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi, je spojená s kostrčou a otvára sa smerom dole. Spojuje nás s fyzickým svetom, touto čakrou prúdi energia Zeme do nášho tela. Aktívna prvá čakra má ohnivo červenú farbu. Harmonická čakra vnáša do nás vitalitu, spokojnosť, stabilitu a vnútornú silu. Pri zablokovanej alebo uzavretej základnej čakre máš málo telesnej aj duševnej sily.
K tejto čakre sú priradené:
názov v sanskrte – muladhara
farba – červená
element – zem
zmyslová funkcia – čuch
časti tela – chrbtica, kosti, zuby, nechty, konečník, tvorba krvi a stavba buniek
žľaza – nadobličky
hormóny – adrenalín
drahokamy – achát, hematit, krvavý jaspis, granát, červený korál, rubín, heliotrop, tygrie oko, rodochrozit, karneol
spánok – na bruchu 10 – 12 hodín
aromaterapia – céder, hrebíček (klinčeky)
astrológia – Baran (Mars) – nový začiatok, životná energia, sila presadiť sa, chuť útočiť.  Býk (Venuša) – spojenectvo so Zemou, výdrž, vlastníctvo, zmyslový pôžitok. Škorpión (Pluto) – nevedomé fixácie, sexuálna sila, premena a obnova. Kozorožec (Saturn) – štruktúra, pevnosť
mantra: LAM

Prvá čakra sa aktivuje jasnou červenou farbou.
Túto čakru pozitívne ovplyvňuje pozorovanie vychádzajúceho alebo zapadajúceho Slnka.


Druhá čakra (sakrálna čakra) je nad pohlavnými orgánmi, je spojená s krížovou kosťou a otvára sa smerom dopredu. Je centrom pôvodných nefiltrovaných emócií, sexuálnej energie a tvorivej sily. Táto čakra ovplyvňuje medziľudské vzťahy, obzvlášť k druhému pohlaviu. Nedostatočnosť alebo blokácia v tejto čakre sa prejavuje hrubosťou, potlačovaním emócii, sexuálnou chladnosťou.
K tejto čakre sú priradené :
názov v sanskrte – svadisthana
farba – oranžová
element – voda
zmyslová funkcia – chuť
časti tela – rozmnožovacie orgány, ľadviny, močový mechúr, a všetko tekuté (krv, spermie, tráviace šťavy, atd.)
žľazy – vaječníky, prostata, u žien aj regulácia cyklu
hormóny – estrogén, testosterón
drahokamy – karneol, adulár, ortoklas, tygrie oko, citrín, rutil, zlatý topas
spánok – poloha embrya 8 – 10 hodín
aromaterapia – santal, ylang-ylang
astrológia – Rak (Mesiac) – bohatstvo citu, citlivosť, plodnosť. Váhy (Venuša) – nasmerovať na partnerské vzťahy, zmyselnosť, umelecké cítenie.
Škorpión (Pluto) – zmyslová žiadosť, sexuálne spojenie.
mantra – VAM
Druhá čakra se aktivuje jasnou oranžovou farbou.
Druhú čakru oživuje mesačné svetlo, dotyk s vodou a pozorovanie (Mesiaca zvlášť v splne).

Tretia čakra (solar plexus) je približne dva prsty nad pupkom a otvára sa smerom dopredu. Je centrom sily, tade prijímame slnečnú energiu a tým dodávame telu vitalitu. Je sídlom osobnosti, vôle k výkonom, snahou pomôcť a je v priamom spojení s astrálnym vibračným poľom.
K tejto čakre sú priradené :
názov v sanskrte – manipura
farba – žltá až zlatožltá
element – oheň
zmyslová funkcia – zrak
časti tela – dutina brušná, trávenie, žalúdok, pečeň, slezina, žlčník, vegetatívny nervový systém.
hormóny –inzulín, žlč
žľaza – podžalúdková žľaza
drahokamy – tygrie oko, jantar, topas, citrín, ruženín, avanturín, malachit
spánok – na chrbte 7 – 8 hodín
aromaterapia – levanduľa, rozmarín, bergamot
astrológia – Lev (Slnko) – teplo, sila, plnosť, snaha po uznaní, moci, spoločenskom postavení. Strelec (Jupiter) – pozitívne k životu, rastu a rozlišovaniu, múdrosť, celistvosť. Panna (Merkúr) – plánovanie, analýza, prispôsobivosť, oddaná služba.
mantra – RAM
Tretiu čakru aktivuje jasná žltá farba.
Je dobré túto čakru vystavovať pôsobeniu slnka.

Štvrtá čakra (čakra srdca) je uprostred pŕs vo výške srdca a otvára sa smerom dopredu . Spojujú sa tu všetky energetické centrá. Úlohou tejto čakry je zjednocovať cez lásku – láska, harmónia, radosť. Jej chybná funkcia sa prejavuje ľahkou psychickou zraniteľnosťou.
K tejto čakre sú priradené:
názov v sanskrte – anahata
farba – zelená, ružová a zlatá
element – vzduch
zmyslové funkcie – hmat
časti tela – srdce, hrudník a hrudná dutina, spodná časť pľúc, krv a krvný obeh, koža
hormóny – thymohormon
žľaza – týmus
drahokamy – ružový kremeň, turmalín, kuncit, smaragd, nefrit, jadeit, aventurín, ruženín, smaragd, sugilit
spánok – na ľavom boku 5 – 6 hodín
aromaterapia- ružový olej
astrológia – Lev (Slnko) – vrúcnosť, srdečnosť, veľkorysosť. Váhy (Venuša) – kontakt, láska, snaha po harmónii. Saturn – prekonanie individuálneho ega, nesebecká láska
mantra – JAM
Zelená farba lúk a lesov navodzuje pocit harmónie a sympatie. Nežné vibrácie ružovej farby uvoľňujú srdce a povzbudzujú tvorivú činnosť a pocity lásky.
Každá tichá prechádzka v nedotknutej prírode harmonizuje cez túto čakru celú našu bytosť. Do ružova sfarbené nebo s jemnými mráčikmi povznáša a rozširuje srdce.

Piata čakra (krčná, komunikačné centrum) je medzi krčnou jamkou a ohryzkom. Je spojená s krčnou chrbticou a otvára sa smerom dopredu. Nachádza sa tu centrum komunikácie, vyjadrovacích schopností a inšpirácia. Je mostom medzi myšlienkami a reakciami. Jej disharmónia sa prejavuje komunikačnými problémami – vady reči, hrubosť hlasu, chladné vyjadrovanie apod.
K tejto čakre sú priradené:
názov v sanskrte – visuddha
farba – svetlo modrá, strieborná, zelenkavo modrá
element – éter
zmyslové funkcie – sluch
časti tela – oblasť krku, spodná čeľusť, uši, hlas, hrtan, horná časť pľúc, hltan,
žľaza – štítna žľaza
drahokamy – akvamarín, tyrkys, chalcedon, lapis lazuli, modrovrstvený achát
spánok – na oboch bokoch 4 – 5 hodín
aromaterapia – šalvia, eukalyptus
astrológia – Blíženci (Merkúr) – komunikácia, vzájomná výmena vedenia a skúsenosti. Mars – aktívne seba vyjadrovanie. Býk (Venuša) – citlivosť pre priestor a formu. Vodnár (Urán) – božská inšpirácia, sprostredkovanie vyššej múdrosti a poznanie nezávislosti.
mantra – HAM
Krčnej čakre náleží jasná svetlo modrá farba.
Priaznivé účinky na túto čakru má ležanie vo voľnej prírode a pozorovanie bezmračného modrého neba, pozorovanie odrazu neba na priezračnej vodnej hladine a jemný žblnkot vĺn.

Šiesta čakra, “tretie oko”, príkazová čakra, vnútorné oko, oko múdrosti.
Šiesta čakra je uprostred čela, jeden prst nad koreňom nosu. Otvára sa smerom dopredu. Je sídlom vyšších duchovných síl, intelektu a intuície. Vlastná farba tejto čakry je jasná indigová modrá, príp. žltá a fialová. Tieto farebné rozdiely ukazujú rôznorodosť vedomia. Racionálne alebo intelekátuálne myslenie môže spôsobiť žiarenie žltej. Jasná tmavomodrá ukazuje na intuíciu a nadzmyslové vnímanie sa prejavuje fialovou farbou. Nedostatočná funkčnosť tejto čakry sa prejavuje “prízemným rozmýšľaním”, odmietaním vyšších duchovných “tajomných” skutočností. Napríklad pri pokusoch o pozorovanie aury, rôzne druhy veštenia a pod., je veľmi dôležité, aby táto čakra bola harmonizovaná a dobre rozvinutá.
K tejto čakre sú priradené:
názov v sanskrte – adžna
farba – indigovo modrá, žltá, fialová
zmyslové funkcie – všetky zmysly a nadzmyslové vnímanie
časti tela – obličaj, oči, uši, nos, dutiny, malý mozog, centrálny nervový systém
žľaza – hypofýza
hormóny – vasopresin (adiuretin), pituitrin
drahokamy – lapis lazuli, indigovo modrý safír, sodalit, ametyst, fluorit, nachový apatit, azurit
spánok – spánok a bdelý spánok, 4 hodiny
aromaterapia – mäta prieporná, jasmín
astrológia – Strelec (Jupiter) – kompletné myslenie, poznanie vnútorných súvislosti. Vodnár (Urán) – myslenie inšpirované božstvom, vyšší pohľad, poznanie. Ryby (Neptún) – sila predstavivosti, intuícia, prístup k pravdám odovzdanosti. Merkúr – intelektuálne poznanie , racionálne myslenie.
mantra – KŠAM
Otvorenie a vyjasnenie šiestej čakry prehlbuje priesvitná tmavomodrá (indigo), ktorá uzdravuje zmysly.
Šiestu čakru stimuluje pozorovanie tmavomodrej nočnej oblohy plnej hviezd.

Siedma čakra (korunná čakra, čakra temena hlavy) je najvyššie, nad temenom hlavy a otvára sa smerom hore. Je najvyšším sídlom dokonalosti v človeku. Siedmou čakrou prijímame kozmickú energiu. Rozvíjaním tejto čakry sa uvoľňujú posledné blokády v ostatných čakrách a ich energie začínajú kmitať na najvyšších možných frekvenciách. V siedmej čakre nedochádza priamo k blokáciám, môže byť iba viac či menej vyvinutá. To sa môže prejavovať pocitom strachu, neistoty a pod.
K tejto čakre sú priradené:
názov v sanskrte – sahasrara
farba – fialová, biela, zlatá
prvotná funkcia 7. čakry – kozmické vedomie
časti tela – veľký mozog
žľaza – epifýza
hormóny – serotonin, melatonin
žľaza – epifýza
drahokamy – ametyst, krištáľ, celestín, jadeit, diamant, zlatý kalcit
spánok – iba bdelý spánok
aromaterapia – kadidlo, lotos
astrológia – Baran (Saturn) – vnútorná zrelosť, koncentrácia na podstatné, preniknutie hmoty božským svetlom. Ryby (Neptún) – rozplynutie hraníc, odovzdanosť, zjednotenie.
mantra – OM
Korunnú čakru otvárajú a rozširujú fialová a biela farba.
Otvorenie korunnej čakry najviac podporí pobyt (relaxácia, meditácia) na vrchole vysokej hory, čo najbližšie k otvorenému nebu.