Aromaterapia

Čuch je jedným z najviac evokujúcich zmyslov. Vône sú schopné vyvolať veľmi efektívným spôsobom najrôznejšie emócie a spomienky. Na vône reagujeme skôr emocionálne ako intelektuálne. Každý je schopný okamžite povedať či sa mu niektorá vôňa páči alebo nie. Naše nosy používame pravdepodobne častejšie ako si to uvedomujeme. Vône nesú v sebe správu, posolstvo a ovplyvňujú nás veľmi jemným spôsobom a to i napriek tomu, že niekedy ani nevieme, že niečo voniame. Každý z nás je unikátnym posolstvom a tak iba unikátny „liek“ bude pre každého postačujúci. Preto musíme vyberať pre danú osobu takú „liečbu“, ktorá vyváži jej nedostatky a rozvinie jej vlohy.

Aromaterapia:

Aromaterapia predstavuje jeden zo spôsobov využitia prírodných síl za účelom liečenia. Je to skutočne holistická terapia, ktorá berie do úvahy stav mysle, tela i ducha osoby, ktorá hľadá pomoc. Už dávno je známe, že podstata väčšiny chorôb spočíva v hĺbke duše. Tejto viery sa držal i Platon. Aj veľká časť múdrosti čínskej medicíny je tvorená myšlienkou, že krv a telesné tekutiny v živom organizme, predstavujú energiu, nazývanú čchi. Esenciálne oleje sú „životné látky“ a čchi rastlín, ktoré vznikajú spolupôsobením rastlín a slnečného svetla. Preto môžeme chápať éterické oleje aj ako poslov energie a vedomia. Každý z nás rozlišuje silice na tie, ktoré mu voňajú príjemne a na tie , ktorých vôňa je pre neho neprijateľná. Nesmieme preto pri výbere eterických olejov podceňovať osobné vnímanie jednotlivých vôní. Napriek tomu, že éterické oleje môžu mať okamžitý účinok, väčšina dizharmónii dlhodobého charakteru si vyžaduje trpezlivosť ducha.

Aromaterapia a jej princíp:

Esenciálne oleje pôsobia vo všetkých rovinách. Môžu okamžite zmierniť fyzické symptómy a súčasne budú pôsobiť aj na emočnú a mentálnu rovinu.
Eterické oleje pri vdychovaní prenikajú cez nos ku koreňu vnútorného nosa, ktorý je vystlaný tenkou vrstvou sliznice. Do tejto sliznice prerastajú veľmi jemné chĺpky a vytvárajú vrstvičku čuchových nervových buniek, takže čuch je výnimočný práve tým, že dochádza priamo k interakcii medzi neurónom a zdrojom stimulácie. Druhý koniec každého neurónu vedie priamo k čuchovému centru v mozgu. Čuchové stimulácie teda dokážu vyvolať okamžitú a priamu reakciu nervového systému.
Esenciálne oleje sú prírodné organické látky, sú ako materské mlieko každej rastliny, majú životnú silu, ktorú možno nájsť iba v živých organizmoch. Človek a rastlina sú udržované pri živote rovnakou životnou silou a sú preto v harmónii. Takže na liečivé účinky je nutné používať iba prírodné esenciálne oleje.
Prenikanie esenciálných olejov cez pokožku je pomalšie, rozptýlenejšie a tak i bezpečnejšie. K tomuto prenikaniu dochádza výmenou medzi mimobunkovými tekutinami a krvou, lymfou a tkáňou. Tieto roznášajú telesné tekutiny k orgánom, ktoré ich zčasti vstrebú. Ak teda dodávame esenciaálne oleje do organizmu pokožkou, cestujú po našom tele s telesnými tekutinami a tak preniknú priamo do daného orgánu.

Aromaterapia a jej výnimočnosť:

Aromatické oleje nám zvyšujú hodnotu života vo všetkých oblastiach. Či už pri ich používaní na liečenie, pre krásu v kozmetike, alebo na ukľudnenie mysle. Vynikajúco sa hodia i na zvýšenie zmyselnosti a navodenia príjemných pocitov, optimizmu, či na povzbudenie duchovného vedomia. Sú nádherne voňavé a pôsobia okamžite. Dajú sa namiešať a použiť konkétne pre každého, pretože každý z nás je unikatným posolstvom a tak iba unikátny liek bude na liečenie postačujúci. Preto musíme hľadať aromatické látky vhodné pre osobu, ktorú chceme liečiť tak, aby vyvážila jej nedostatky a rozvinula jej vlohy. A to nám aromaterapia umožňuje.

Aromaterapia a jej história:

Silicové oleje sú darom prírody a ľudstvo si ich váži už od staroveku. Voňavé silice doprevádzali už dávnych Egypťanov po celý ich život a rovnako boli cenené aj v starom Grécku. Egypťania neboli jediným národom, ktorý používal aromatické látky. Dochovala sa hlinená doštička z Babylonu pochádajúca asi z roku 1800 p.n.l., na ktorej je objednávka ne olej z cédru, myrhy a cypryšteku. Tiež židovské národy používali oleje a kadidla. Gréci sa veľa naučili od Egypťanov ako používať a vyrábať parfémy a aromatické látky. Rímania používali parfémy ešte viac ako Grékovia. Používali parfémy na kúpele, masáže, ale voňali si s nimi i vlasy, telo, šaty a dokonca i vojenské vlajky a steny domov. Rovnako boli dobre známe Arabom, najmä arabský lekár Avicena, ktorému sa pripisuje rozvoj destilácie a pokrok vo výrobe aromatických látok. Cez krížové výpravy sa dostali aj do Európy. Koncom 13.storočia si Európa začala svoju vlastnú módu vôní. Prvá zmienka o „aromaterapii“ sa objavila práve vo Francúzku. Tiež Taliansko prispelo k rozvoju aromaterapie. Hlavnú pozornosť na psychologicko-energetickú rovinu sústredil a prepojil znalosti čínskej medicíny s praxou aromateraputa Gabriel Mojay. Otvoril tak tretiu cestu pre využitie esenciálných ojejov na liečenie našej duše. Používať esenciálne oleje ako poslov energie a vedomia.

Perlička:

Telo je ako harfa a ak sú jej struny príliš voľné alebo príliš napäté, nástroj je rozladený, človek je chorý. A ak je harfa ľudského tela rozladená, môžeme hľadať liek na jej vyharmonizovanie v nekončnom bohatsve prírody. Vône, ktoré dokážu vyvolávať uspokojenie, sú v rastlinách tak výrazné a príjemné, že žiadne pilulky z lekárne sa im nevyrovnajú.
John Gerarde.

Čo sú eterické oleje:

Eterické oleje sú rozpustné v olejoch, mlieku a alkohole. Všetky pôsobia antisepticky a dezinfekčne. Pretože sú to silne koncentrované látky nemali by prísť do styku s pokožkou, môžu vyvolať alergickú reakciu. Dôležité je používať pravé prírodné oleje. Sú účinnejšie a je v nich prítomná aj liečivá životná sila rastlín. Vonné syntetické oleje používame len na prevoňanie priestoru. Treba poznamenať, že vnútorne používať eterické oleje veľmi neodprúčame, vzhľadom na ich koncentrovanosť a možnosť podráždenia sliznice. Vnútorné používanie patrí výlučne do rúk aromaterapeuta.

Ich spôsob použitia:

Aromaterapeutická kúpeľ:

Jedným z najpríjemnejších spôsobov použitia esenciálných olejov je kúpeľ. Ukľudňuje nervy a tíši svalové bolesti. Je to spôsob ako si môžete maximálne odpočinúť. Zvlášť je vhodná pre nervózne a napäté osoby, pri vyčerpanosti či už duševnej i telesnej. Rovnako dobre sa osvedčila aj pri nespavosti alebo ako výborné uvoľnenie pred erotickými hrátkami. Eterické oleje môžeme použiť v prípade, že sú rozpustné vo vode priamo nakvapkaním 6-10 kv do horúcej vody vo vani, ale vhodnejší spôsob je zmiešať dané množstvo / 6-10 kv / v „nosnom“ oleji napr. olivový, slnečnicový, mandľový a pod. / 1 pl /, alebo mlieku. V týchto nosičoch sa ľahšie eterické oleje rozpustia a môžete ich vliať do vane. Eterické oleje vo vani intenzívne premiešajte, aby sa dobre rozptýlili. Odpočívajte v nej aspoň 10 -20 minút.

Aromaterapeutická kúpeľ nôh:

Ak nemáte čas a chuť, alebo možnosti na celkový kúpeľ vo vani, skúste aspoň kúpeľ nôh. Výborne uvolňuje napätie nahromadené počas dňa v celom organizme. Upokojí vaše boľavé nohy, a keďže na chodidlách máte sústredené všetky body tela, , stimuluje nervové zakončenia, dodá vám pokoj a relax mysle a navodí príjemnú pohodu. Počet kvapiek a postup použitia je podobný ako pri celkovom kúpeli.

Aromaterapeutická masáž:

Aplikácia esenciálných olejov masážou je metóda, ktorá zvyšuje účinnosť ich použitia už samotným psychologickým efektom masáže ako takej. Jej schopnosť podporiť krvný a lymfatický obeh má za dôsledok zníženie napätia a zvýšenie životnej energie. Pri aromaterapeutickej masáži molekuly pôsobia jednak cez dýchacie orgány pri samotnej inhalácii čuchom pri nanášaní a jednak vstrebávaním cez pokožku. Koža absorbuje rozpustné látky v tukoch cez kapiláry do hlavného obehu. Aromaterapeutická masáž nie je vhodná pre ľudí akútne chorých s vyššou teplotou, pri čerstvých ranách, jazvách, kožnej infekcii, modrinách a kŕčových žilách. Vynikajúca je pri tehotenstve, ale nie priamo na bruško a treba sa tiež vyhnúť v tomto období niektorým eterickým olejom ako sú yzop, mäta, rozmarín a rebríček, pretože veľmi prekrvujú. Esenciálne oleje sa nikdy neaplikujú na pokožku nezriedené, musia sa vždy riediť v „nosnom“ oleji napr. olivový, slnečnicový, mandľový a pod. Riedenie je závislé od použitia. Odporúčame riediť v 1,5% pomere, t.j 3 kv esenciálného oleja do 10ml / asi 2 čajové lyžičky / nosného oleja. U detí do 13 rokov treba dávku znížiť na 1% t.j. 2 kv EO do 10ml / asi 2 čaj. lyžičky / nosného oleja. V prípade chorobách srdca je potrebné poradiť sa s lekárom.

Liečenie naparovaním a v saune:

Inhalácia pár pomáha čistiť pľúca a dutiny od nahromadených hlienov a infekcií. Do 600 ml vriacej vody pridajte 2-3 kv eterického oleja. Prehoďte si uterák cez hlavu a jednu až dve minúty dýchajte výpary. Potom procedúru opakujte. Takýmto spôsobom sa dá naparovať aj pleť pred kozmetickou maskou. Póry sa rozšíria a výživné látky lepšie prenikajú do pokožky. Najrýchlejšie rozprúdenie eterických olejov do ovzdušia je v saune. Preto je dobré pri saunovaní použiť eterické oleje buď priamo na lávové kamene nakvapkaním 4-5 kvapiek alebo použiť nádobu s horúcou vodou. Vzdušná disperzia uľahčí priechod eterických olejov do vzduchu, zlepší proces dýchania a ochráni telo pred vírusmi. Uvoľní myseľ a nádherne zrelaxuje celé telo.

Do priestoru:

Veľmi vhodne na čistenie priestoru v domácnosti i na posilnenie pozitívnej energie môžeme pridávať pár kvapiek éterického oleja aj do aromalampy. Takto všetci v dome môžu pocítiť priaznivý účinok ozdravujúcich energií. Na vytvorenie oddychovej atmosféry môžete použiť aj spray. Pri nespavosti môžete postriekať aj posteľ. Svoj priestor čistite takto pravidelne. Pri chrípkových ochoreniach alebo vo frekventovaných priestoroch je to najrýchlejšie i najvhodnejšie použitie na dezinfekciu prostredia a ovzdušia.

Produkty Aromaterapie:

Produkty Aromaterapie na našom trhu sú bohato zastúpené. Aromaterapia si získava čoraz väčšiu obľubu a tak čoraz viac výrobcov reaguje na tento trend pozitívne. Najväčšou skupinou je aromaterapeutická kozmetika, ktorá je zastúpená na trhu s mnohými firmami. Je potrebné dávať pozor na kvalitu výrobkov a na zastúpenie obsahu skutočnej prírodnej vonnej zložky, aby výrobok aromaterapeutický nebol iba v názve. Kvalitné značky a kvalitné výrobky sú zárukou úspechu.
Ale okrem krásy a pohody tela je potrebná aj pohoda a krása duše. Ľudia pochopili, že k relaxu neodmysliteľne patrí aj príjemná vôňa. Zapáliť si vonnú tyčinku, pustiť aromalampu alebo zapáliť vonnú sviečku nielen pekne prevonia priestor, ale i navodí príjemnú atmosféru. Výber záleží od vás. Niekto viac uprednostňuje exotické vône vonnej tyčinky, niekto radšej jemnú vôňu eterického oleja alebo len navodenie voňavej atmosféry z vône zapálenej sviečky. Vôňa nielen pošteklí váš nos, ale plamienok sviečky pohladí i vašu dušu.

OLEJE USMERŇUJÚCE A UVOĽŇUJÚCE:

HYSTÉRIA – harmanček, levandula, lemongras, medovka, majoránka, yzop
NERVOZITA, ROZČÚLENIE- levandula, bergamot, bazalka, geránium, mandarinka, šalvia
NAPÄTIE, VYČERPANOSŤ – šalvia, cypriš, bergamot, nerol, ruža, borovica, jasmín
AGRESIVITA, HNEV – mandarinka, pomaranč, bergamot, harmanček, ylang-ylang

OLEJE UPOKOJUJÚCE:

NADMERNÉ PREMÝŠLANIE- santal, citrón, kardamon, pačuli, kadidlo, majoránka
STRES, PREPRACOVANOSŤ- ceder, geránium, borievka, nerol, ružové drevo
MEDITÁCICIU NAVODZUJE – ceder, jalovec, kadidlo, myrha, santal,šalvia, yzop
SEDATIVUM – bergamot, citron, harmanček, levandula, saturejka, medovka

OLEJE DODÁVAJÚCE ISTOTU:

ÚZKOSŤ- bazalka, ceder, citrón, bergamot, levandula, santal, ruža
STRACH – ruža, pelargónia, jasmín, levandula, medovka
ZÚFALSTVO- levandula, ruža, bergamot, geránium, rozmarýn, tymián
HYPOCHONDRIA- levandula, cypriš

OLEJE OČISŤUJÚCE MYSEĽ:

HARMONIU NAVODZUJE- grep, jasmín, kadidlo, medovka, šalvia, pomaranč, nerol
NEURČITOSŤ, NEROZHODNOSŤ – šalvia, rozmarýn, koriander, tymián, mäta, bergamot, pomaranč
VYČERPANOSŤ- karadamon, valeriána, levandula, tea tree
ZABUDLIVOSŤ – borovica, citrón, rozmarýn, mäta, ceder, medovka, tymián

OLEJE POSIĽUJÚCE MORÁLKU:

NÍZKE SEBAVEDOMIE – rozmarýn, vavrín, fenykel, ruža, jasmín, borovica
APATIA- geránium, jasmín, lemongras, mandarinka, medovka, moschus
PORAZENECTVO- jalovec, tymián, pačuli, škorica, šalvia, petitgrain
NEMRAVNOSŤ- tymián, borovica, ceder
ZLOSŤ- bergamot, citron, jasmín, levandula, medovka, ceder

OLEJE POSIĽUJÚCE DUCHA:

PRECITLIVENOSŤ, BOJÁCNOSŤ- rebríček, harmanček, bergamot, levandula, ruža, borovica
NETRPEZLIVOSŤ- bergamot, levandula, mäta, grep
MELANCHOLIA – cypriš, geránium, jasmín, bergamot, mandarinka, moschus
DEPRESIA- borovica, kananga, citronela, geránium, jalovec, medovka, jasmín, levandula, lemongras, mareina dúška, nerol, ruža, santal, saturejka, šalvia, vanilka, ylang-ylang
OSAMELOSŤ – majoránka, rozmarýn, myrha, kadidlo, kardamón, citrón
NERVOVÉ VYČERPANIE- pelargónia, santal, jasmín, zázvor, tymián, cypriš

OLEJE POVZBUDZUJÚCE:

KONCENTRÁCIU POSILUJE – bazalka, borovica, citronela, eukalyptus, lemongras, medovka, kardamon, palina, rozmarýn, ylang-ylang
PSYCHIKU POSILUJE- angelika, bazalka, valeriána
ÚNAVA, OSPALOSŤ- bazalka, ceder, citron, grep, matrina dúška, palina, rozmarýn
POMÁHAJÚ PRI ŠTÚDIU- rozmarýn, vavrín, mäta, citrón, šalvia, kardamon

OLEJE PRE LÁSKU A PRIATEĽSTVO:

SEXUÁLNE POVZBUDENIE- jasmín, ylang-ylang, santal, ruža, zázvor, pačuli
PODOZIERAVOSŤ, NEDÔVERA- ruža, palmarosa, citron, medovka
LÁSKA- ruža, nerol, jasmín, zázvor
EMOCIONÁLNA PRECITLIVENOSŤ – pelargonium, levandula, medovka
ELÁN A SEBAISTOTA – jalovec, fenykel, ylang-ylang, zázvor
STRACH ZO ZÁVÄZKU- kmín, kardamon, ruža, zázvor

POSILUJÚCE PAMAŤ:

Rozmarín, Borievka, Pomaranč, Geránium, Vavrín, Vetiver

ODBÚRANIE STRESU:

Borovica, Pomaranč, Jedľa, Levanduľa

EROTICKÉ:

Jazmín, Vanilka, Ylang Ylang, Ruža, Mandarinka, Klinček

SPIRITUÁLNE:

Santal, Kadidlo, Myrha, Ruža

OČISŤUJÚCE:

Mandarínka, Petitgrain, Citrón, Bergamot

ODDYCH A RELAX:

Harmanček, Nerol, Levanduľa, Majoránka