Meridiány

Meridiány, hľadáme príčiny choroby.
Už v dávnych civilizáciách boli ľuďom známe súvislosti medzi telesnými systémami a určitými chorobami, ktoré moderná lekárska veda mnohokrát neprávom zabúda. Napríklad podľa čínskej medicíny prúdi energia v ľudskom tele po sústave dráh, ktoré nazývame meridiány. Sú to akési kanály, ktoré prebiehajú vo vnútri tela, tvoria logicky prepojenú sieť, v ktorej prúdi energia od orgánu k orgánu.

Dôkaz o existencii týchto dráh poznajú napríklad tí, ktorí majú choré obličky, alebo ich bolí zvnútra kolena. V tele nastáva situácia, že postihnutý orgán sa v stave ohrozenia správa tak, akoby časť problému presúval na menej dôležitý orgán. Zahájime tak liečbu – obstreky kolien, môže sa stať, že ešte viac podporíme zápal v obličkách. Veľmi často sa stáva, že vďaka dokonalému prepojeniu energetickými dráhami sa poškodenie hlási už skôr, napríklad formou vyrážok a ekzémov na povrchu. Môžeme to prirovnať k upchatému odpadovému potrubia v dome, kedy nám začnú nečistoty zamorovať doteraz čistý byt. Našim bunkám sa také prostredie pre prácu nepáči a nám tiež nie. Prečo by sme mali vynášať nečistoty vo vedrách po schodoch z domu von, keď by sme mohli vyčistiť odpadové potrubie. Hľadajme radšej skutočnú príčinu choroby.

Premeraním (napríklad na prístroji EAV, SALVIA a iné) získame dôležité informácie o stave energie v meridiánoch. Ak zistíme odchýlky od normálnych hodnôt, môžeme predpovedať, kde by sa mohli neskôr objaviť zdravotné problémy. Ak niektorý orgán ochabuje, prejaví sa to spočiatku len znížením energie príslušného meridiánu. Ak nie je tento stav riešený, môže sa neskôr dostaviť skutočné poškodenie orgánov.

TO, čo urobím PRE SVOJE ZDRAVIE TERAZ, NEBUDÚ MUSIEŤ ZA ROK ROBIŤ INÍ!

Meridián pľúc

meridián pľúc

Priebeh dráhy: Začína vnútri trupu v oblasti stredného žiariča, odtiaľ vedie dole smerom k hrubému črevu, potom späť pozdĺž žalúdka, od vrátnika k žalúdočnému vchodu, preniká bránicou a vstupuje do pľúc. Z pľúc pokračuje hore k priedušnici a hrdlu. Z hrdla vychádza priečne do podpazušia a pozdĺž vnútornej strany ruky pokračuje až na špičku palca, kde končí. Dráha pľúc má jednu odbočku, ktorá sa oddeľuje približne za zápästím, a po hrane ukazováka pokračuje k vnútornému okraju základne lôžka nechtu, 1. bodu dráhy hrubého čreva. Táto
vetva križuje dráhu hrubého čreva.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: Súvisia s jednotlivými funkciami pľúc. Typickými sú tu dýchacie ťažkosti, kašeľ, astma, pocity dýchavičnosti a plnosti v hrudi, bolesti v jamke kľúčnej kosti, bolesti v krku, zimnica, horúčky s potením i bez neho, znížená odolnosť voči chladu a infekciám, ale aj srdcová arytmia, bolesti v zápästia a ramenách, problémy s močením, niektoré ekzémy, škvrny na pokožke, suchá a drsná koža, strata ochlpenia.
Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: emočná otupenosť, depresia, melanchólia, sebapodceňovanie.

Meridián sleziny

meridián sleziny

Priebeh dráhy: Dráha vedie od konca palca nohy po jeho vnútornej strane, cez vnútorný členok, pozdĺž holennej kosti cez koleno, stehno, triesla, vnára sa do brucha a spája so slezinou. Ďalej vedie spojnicou do žalúdka, prechádza cez bránicu, k pažeráka, pripája sa ku koreňu jazyka a rozptyľuje sa pod ním. Jej vetva sa oddeľuje zo žalúdka, vedie cez bránicu a vteká do srdca.
Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: tuhnutie koreňa jazyka, po jedle nutkanie zvracať, bolesti žalúdka, nadúvanie brucha a grganie, diabetes, prudké bolesti pod srdcom, riedka stolica a hnačka s pocitom nedostatočného vyprázdnenia, zablokovanie vody v organizme, žltačka, neschopnosť stabilného spánku, ťažkosti pri dlhom státí, opuchliny na vnútornej strane kolien a stehien, pocit chladu v končatinách, funkčná porucha palca na nohe, nedostatok energie, vodnaté výtoky z nosa, krku, úst a iných slizníc, anémia, poruchy elasticity ciev, krvácavosť, modriny.
Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: zmätené, ťažkopádne a pomalé myslenie, nesústredenosť, poruchy pamäti, prchavé myšlienky a utkvelé predstavy, nutkavé konanie a dogmatizmus, prílišná starostlivosť a sebaľútosť, úzkostné stavy, duševná labilita, pocit vykorenenia – človek sa ťažko adaptuje na prostredie, smútok .

Meridián pečene

meridián pečene

Priebeh dráhy: Postupuje smerom nahor od základne nechta palca, po priehlavku, k vnútornému členku, nad ním križuje dráhu sleziny a postupuje za ňou po vnútornej strane lýtka a stehná k slabinám, kde obtáča vonkajšie pohlavné orgány, vedie cez spodnú stranu brucha, odbočuje na stranu pod voľná rebrá. Ďalšie úsek má, ako citujú niektoré pramene, prepojenie aj na žalúdok, pečeň a žlčník, jedná sa zrejme o vnútorné odbočku. Od pečene pokračuje vnútornou stranou trupu cez bránicu a rebrami k hrdlu, za hltanom vniká do nosnej dutiny, cez ňu k očným nervom. Postupuje na temeno hlavy, kde sa spája s kontrolným kanálom. Od očných nervov smeruje jedna vetvička dráhy ku kútikom úst a zvnútra obtáča pery. Posledná krátka vetva vychádza z pečene, preniká bránicou a rozptyľuje sa do pľúc; Podľa niektorých prameňov však pokračuje až do oblasti žalúdka a stredného žiariča.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: Okrem ochorení súvisiacich s funkciami pečene sú s dráhou späté aj lokálne poruchy, napr. Opuch mieška u mužov a podbruška u žien, ťažkosti s predkláňaním a zakláňaním trupu, bolesti v krížoch a hlavy, hučanie v ušiach, rozostrené videnie, suchosť očí, pocity plnosti pod rebrami, zvracanie, zápcha, hnačky, poruchy trávenia, pomočovanie alebo zarazenie močenia, zvýšená únava, striedavé opuchy mieška. Svalové kŕče v priebehu dráhy, ochorenie šliach, kĺbov a väziva. Tvár je suchý a má farbu prachu. Mäkké, slabé, krehké nechty, vlasy bez lesku.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: nadmerná sebakontrola, pocit slabého sebaovládania, nevyrovnané správanie a emócie, výbuchy zúrivosti, hnev, impulzívne prejavy, zvýšená podráždenosť, precitlivenosť na hluk, silné vône a chuti, frustrácie, nepružnosť myslenia, prepracovanosť s neschopnosťou uvoľniť sa, prílišné plány .

Meridián žlčníka

meridián žlčníka

Priebeh dráhy: Od vonkajšieho kútika oka sa zdvíha v oblúkoch k temenu hlavy, klesá do priestoru za ucho, pokračuje po postranné časti šije na rameno, k jamke nad kľúčnu kosť a bočnou stranou trupu vedie smerom dole až k malíčku nohy. Od kútika oka sa spúšťa nová vetva až na dolnú čeľusť, spája sa s dráhou troch žiaričov a cez lícnu kosť sa vracia k oku. Priebeh celej dráhy je komplikovaný.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: Žlčníkové ťažkosti a žlčové kamene, horkosť v ústach, bolesti pod rebrami, časté vzdychanie, vysychanie pokožky, zvädnutá farba tváre, povrchu chýba mastnota a vlaha, pocit horúčavy stúpajúcej po vonkajšej strane lýtka a stehná. Dochádza tiež k pôsobeniu na stav kostí, aj keď táto funkcia patrí obličkám. Bolesti hlavy v čelnej oblasti a pri kútikoch očí, stuhnutosť šije a ramien, bolestivý opuch v jamke nad kľúčnou kosťou a v podpazuší, zápal uzlín v podpazuší alebo na krku, samovoľné potenie, záchvaty horúčky alebo zimničnou triašky, vonkajšie bolesti kĺbov v miestach priebehu dráhy, na rebrách, bedrách, kolenách, členku, nepohyblivosť prsta vedľa malíčka na nohe.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: nedostatok tvorivosti, nesamostatný úsudok, zahmlené myslenie, neschopnosť praktického uskutočnenia životných plánov, zvýšená pozornosť voči detailom – puntičkárstvo, nadmerné preberanie zodpovednosti, chronická nespokojnosť, netrpezlivosť, ustavičná popudlivosť.

Meridián troch žiaričov

meridián troch žiaričov

Priebeh dráhy: Začína pri nechtu prstenníka a prechádza stredom vonkajšej strany ruky, na lakti vniká medzi kĺby lakťovej a vretennej kosti, cez rameno okolo lopatky k 7. krčnému stavcami, odtiaľ postupuje dopredu cez trapézový sval do jamky nad kľúčnou kosťou a k hrudnej kosti, odkiaľ sa rozptyľuje do obalu srdca a zostupuje dole cez horný, stredný a dolný žiarič. Zo stredu hrude sa oddeľuje ďalšia vetva, ktorá smeruje hore cez nadkľučkovej jamku a cez hrdlo až nad ucho, kde sa lomí dole na spodnú čeľusť a odtiaľ sa vracia nahor pod oko. Za uchom sa oddeľuje ešte jedna vetva, ktorá vniká do ucha a potom postupuje k vonkajšiemu kútiku oka.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: Nahluchlosť, pocity hučania v ušiach, bolestivý zápal hrdla, potenie, poruchy termoregulácie, obehové ťažkosti, poruchy funkcie lymfatického systému a oslabenie imunity, alergie, zadržiavanie tekutín a toxínov v organizme, opuchy v priebehu dráhy, bolesť vonkajšieho kútika oka , opuchnutie tváre v priestore jarmové kosti, bolesti za uchom a na vonkajšej strane ramena, v oblasti ramena, lakťa a predlaktia, neschopnosť používať prstenník.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: nedostatok ústretovosti v spoločenských vzťahoch, prílišná starostlivosť o seba a svojich blízkych.

Meridián obličiek

Meridián obličiek

Priebeh dráhy: Začína pod malíčkom nohy a postupuje šikmo stredom nožnej klenby, okolo vnútorného členka smerom nahor vnútornou stranou lýtka, cez zákolenie a stehná, preniká chrbticou, spája sa s obličkami a prostredníctvom spojnice s močovým mechúrom. Jej priama dráha vystupuje z obličiek nahor, preniká do pečene a bránice, vnára sa do pľúc, postupuje pozdĺž hrdla a zviera koreň jazyka. Jej ďalšia vetva vychádza z pľúc, spojnicou vedie do srdca a zhromažďuje sa uprostred hrude.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: všetky choroby obličiek spojené s ich funkciami, nechutenstvo, temné sfarbenie tváre, temné kruhy okolo očí, presiaknuté viečka, vačky pod očami, akné, ekzémy, suchosť dlaní, dýchavičnosť, vykašliavanie krvavých hlienov, sipenie a lapanie po dychu, horúco v ústach, suchý jazyk, zápaly v hrdle, angíny, žltačka, nutkanie vstať, akonáhle sa človek posadí, rozmazané videnie, arytmia, bolesti srdca, bolestivé pocity drevenenia a chladu naťahujúceho sa do kostí, únava, potreba častého odpočívanie, ťažkosti v sexuálnej a hormonálnej oblasti, poruchy plodnosti, sklon k potratom, oneskorený rast, chronická únava, pocity bolesti a precitlivenosti na bedrách, vnútornej strane kolien, stehnách, lýtkach a členkoch sprevádzané tvorbou opuchov, pálivé bolesti na chodidlách, bolesti v priebehu dráhy, poruchy sluchu a rovnováhy, zvonenie v ušiach, krehkosť kostí, kazivosť zubov, zakopávanie í, ochabnutosť dolných končatín.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: duševný nepokoj, nerozhodnosť, váhavosť, úzkostlivosť, vzťahovačnosť, netrpezlivosť, cynizmus, podozrievavosť, zábudlivosť, znížená motivácia, pocity beznádeje, tendencia byť rozladený a smútku, fóbie, bojazlivosť, strach.

Meridián močového mechúra

meridián močového mechúra

Priebeh dráhy: Najdlhšia a najkomplikovanejšie dráha, začína pri vnútornom kútiku oka, stúpa nahor cez čelo na temeno, kde sú tiež odbočky vedúce do ucha a mozgu. Odtiaľ sa spúšťa dole, na šijové svalu sa vetví do dvoch ramien. Vnútorné rameno približne kopíruje chrbticu až ku krížovej kosti. V oblasti pásu má spojnicu s obličkami a močovým mechúrom. Od pása pokračuje ďalšia vetva ku kostrči, cez sedací sval sa vnára na zadnú stranu stehna a jeho stredom klesá až do jamky za kolenom. Vonkajšie rameno postupuje od šije cez vnútorný horný okraj lopatky až na kríž, ďalej pokračuje cez sedací sval okolo bedrového kĺbu až do jamky za kolenom. Tu sa obe ramená spájajú a vedú stredom zadnej strany lýtka a bočnou stranou okolo členku až na vonkajšiu stranu päty, po vonkajšej hrane chodidla k základni nechtu malíčka, kde končí.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: bolesti hlavy vnikajúce do mozgu a do oblasti zrastené fontanely, pocit vytláčania očí z hlavy, bolesti pripomínajúce natiahnutie na šiji, bolesti a stuhnutosť chrbtice, bolesti svalov v oblasti šije, chrbta, pásu, sedacích svalov, kolenom, na zadnej strany lýtok a päty, pocity nevyrovnanosti v páse, zauzlenie v jamke za kolenom a pocit ostrej bolesti v lýtkach, vznik hemoroidov, horúčkovité stavy sa zimničnou triaškou, duševné poruchy prejavujúce sa blúznením, pomätenosťou a záchvaty sprevádzané stratou vedomia, slzenie, výtok riedkych hlienov alebo krvi z nosa, zožltnutie očného bielka, ťažkosti spojené s močením vrátane inkontinencie a častého močenia, zadržiavanie moču, zväčšenie prostaty, choroby kostí, niektoré formy artritídy a osteoporózy, predčasné vypadávanie vlasov, ich šedivenie a strata lesku, kazivosť zubov, poruchy sluchu, strata pohyblivosti malíčka na nohe, nedostať atečná výživa šliach v tele, bolestivé pocity chladu v končatinách.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: nepokoj, bojazlivosť, nesmelosť, bezohľadnosť, ľahkovážnosť, nedbalosť, hyperaktivita autonómneho nervového systému s neprimeranými reakciami na stres a s neschopnosťou uvoľniť sa, ustrašenosť.

Meridián počatia

meridián počatia

Priebeh dráhy: Má dve vetvy, povrchová vedie od spodnej časti stredom trupu smerom nahor cez hrdlo, bradou vniká pod spodnú čeľusť a nakoniec vidlicovito pod obe oči. Vnútorná postupuje dozadu ku kostrči, vniká do chrbtice a postupuje smerom nahor. Zakončenie dráhy je nejasné.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: u žien – poruchy menštruácie, bolesti prsníkov, výtok, sklon k potratom, vytváranie zrazenín v podbrušku;

u mužov je s funkciami dráhy spojený vznik prietrže;

obe pohlavia – neplodnosť, hnačky, zápcha, poruchy močenia, zvracanie krvi, kašeľ, bolesti zubov a v krku, bolesti v centrálnej línii prednej strany trupu.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: emočná labilita, frigidita, tréma, nervozita, poruchy reči, zajakavosť, slabá vôľa.

Meridián srdca

meridián srdca

Priebeh dráhy: Začína v srdci a odtiaľ sa rozvetvuje do troch smerov, jedna vetva klesá dole do tenkého čreva, druhá vedie hore cez hltan až k očiam a tretia ide cez pľúca smerom do podpazušia a odtiaľ stredom ruky až na špičku malíčka, kde končí.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: chorobné stavy spojené s činnosťou srdca as orgánmi či miestami, kadiaľ dráha prechádza, búšenie srdca, časté sčervenanie, nočné potenie a potenie pri slabej námahe, bledosť líc, dlaní a chodidiel, citlivosť na teplo a chlad, pocity sucha v hrdle, smäd, bolesti srdca, bolesti pod rebrami a na vnútornej strane rúk, stúpanie chladu do rúk, pocit horúčosti v dlaniach, žltnutie očného bielka.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: neschopnosť empatie, duševný nepokoj, citová labilita, nadmerné citové reakcie, hystéria, poruchy reči a neschopnosť komunikácie, poruchy pamäti, zábudlivosť, roztržitosť, poruchy spánku, desivé sny, poruchy správania, výrečnosť.

Priebeh dráhy: Táto centrálna dráha ovplyvňuje chod prakticky celého organizmu, začína v spodnej časti trupu a má štyri hlavné vetvy. Jedna vetva zostupuje z oblasti podbruška a postupuje cez kostrč, vniká do chrbtice a postupuje ďalej v smere šije, cez temeno hlavy vstupuje do mozgu a klesá stredom čela pod nosnú prepážku a k horným rezákom. Druhá vetva ide z podbruška do vonkajších pohlavných orgánov, odtiaľ ku kostrči a tu sa spája s dráhami obličiek a močového mechúra. Spolu s nimi vniká do chrbtice a vystupuje hore do obličiek. Tretie rameno ide z podbruška cez pupok a srdce do hrdla, prechádza dolnou čeľusťou, obtáča pery a od nich stúpa dvoma vetvičkami nahor pod ľavé a pravé oko. Štvrtá vetva začína spolu s dráhou močového mechúra pri vnútorných kútikov očí, od nich potom stúpa v dvoch súbežných ramenách cez čelo na temeno, kde sa ramená spájajú, a spoločne vnikajú do mozgu a klesajú dozadu stredom šije. Nad lopatkami sa rozdeľujú k ich okrajom a spojené potom opäť smerujú pozdĺž chrbtice k pásu, kde sa vnárajú do vnútornej strany trupu a vnikajú do obličiek.

Fyzické prejavy energetickej nerovnováhy: nervové poruchy, kŕčovité záchvaty epileptické povahy, bolesti vystreľujúce z podbruška nahor až k srdcu, zarazené močenie, hemoroidy, pomočovanie a sucho v krku, neplodnosť, chrbtica sa napružuje (v kŕči) a prehýba sa dozadu, kŕčovité stuhnutie chrbtice a mdloby. Človek sa nemôže vyprázdniť vpredu ani vzadu a máva kýlu, nedostatok vitality, sexuálne poruchy, bolesti chrbta.

Psychické prejavy energetickej nerovnováhy: nedostatok tvorivosti, nesamostatný úsudok, nejasné myslenie, neschopnosť prakticky uskutočňovať životné plány, zvýšená pozornosť voči detailom, pocity nadmernej zodpovednosti.